Profesionální bazénová filtrace se stará o efektivní čištění a cirkulaci vody. Funguje jednoduše – čerpadlo nasaje vodu do filtru, ve kterém ji zbaví špíny, bakterií a kalu. Jakmile je čistá, trysky ji přivedou zpět do bazénu.

Jak vybrat filtraci na bazén? Při výběru hraje nejdůležitější roli výkonnost. Jedná se o ukazatel, který vám řekne, kolik metrů krychlových vody vám filtrace pročistí za 1 hodinu.

Obecně se dá říct, že systém by měl přefiltrovat celý objem bazénu zhruba za 5 až 7 hodin. Pokud panují velká horka a bazén se používá více než obvykle, pak je potřeba filtrovat častěji – interval čistění by se měl zkrátit na 3 až 4 hodiny.

Jak spočítat výkon filtrace?

Výpočet ideálního výkonu je snadný. Stačí zjistit objem bazénu a vydělit ho číslem 5 (počet hodin kompletní filtrace).

Příklad: Pokud máte bazén o objemu 20 m3, po vydělení číslem 5 získáte výkon 4 m3/hodinu.

Na co dalšího pamatovat? Při rozhodování o výkonu vezměte v potaz i to, kam filtraci umístíte. Pokud je cesta od filtrace k bazénu delší nebo členitá (například kopce a záhyby), měli byste sáhnout po výkonnějším modelu. To stejné platí v případě, že plánujete připojit další bazénové příslušenství (například UV lampu nebo chlorinátor).

Druhy bazénových filtrací: písková a kartušová

Na trhu se setkáte se dvěma hlavními druhy filtrací – liší se výkonem, náročností údržby i cenou. Z popisu níže okamžitě poznáte, který typ je pro vás ten pravý.

1. Písková filtrace

Prvenství mezi bazénovými filtracemi si drží písková filtrace. Zejména díky své výkonnosti a efektivitě. Voda putuje do filtrační jednotky skrze křemičitý písek, který spolehlivě zachytí všechny hrubé i jemné nečistoty.

Bazénový vysavač jako příslušenství k pískové filtraci
Autor: ALBIXON a.s.

Díky svému výkonu je tento druh filtrace ideální volbou pro bazény větších objemů, které jsou během sezóny hojně využívané. Navíc skvěle utáhne i napojené bazénové příslušenství (včetně UV lampy či vysavače). Celá řádka těchto benefitů je však přirozeně vykompenzovaná vyšší pořizovací cenou.

Shrnutí vlastností pískové filtrace

Výhody

+ Výkonnější filtrace

+ Možnost připojení bazénového příslušenství

+ Snadná údržba

+ Vhodná pro bazény s větším objemem

Nevýhody

- Vyšší pořizovací cena

2. Kartušová filtrace

Alternativou k pískové filtraci je méně výkonná kartušová filtrace. Jejím benefitem je nižší pořizovací cena. Jak funguje?

Voda z bazénu se odčerpává do kartušové vložky, kterou si můžete představit jako papírový válec ve tvaru harmoniky. Filtr mechanicky zachytí nečistoty a přefiltrovaná voda se vrací zpět do oběhu. Údržba je v tomto případě výrazně náročnější (více informací o údržbě najdete níže).

Čištění kartušových filtrů
Autor: ALBIXON a.s.

Na základě nižší výkonnosti se tento filtrační systém hodí hlavně pro menší (do 10 m3) a méně využívané bazény (například nafukovací). Pokud máte bazén třeba na chatě, kam jezdíte pouze párkrát do roka nebo na víkend, tento druh filtrace vám bude bohatě stačit.

Shrnutí vlastností kartušové filtrace

Výhody

+ Nižší pořizovací cena

+ Vhodná pro bazény s menším objemem

Nevýhody

- Nižší výkonnost

- Složitější údržba

- Nemožnost připojení bazénového příslušenství

Poznámka k zapojení pískové či kartušové filtrace

Zapojení filtrací se liší model od modelu. V balení naštěstí najdete kompletní manuál s instalací, schématem zapojení (pískové či kartušové filtrace) nebo popisem jednotlivého příslušenství. Pokud si s instalací nevíte rady, servisní technici zvoleného prodejce vám rádi podají pomocnou ruku a systém uvedou do provozu.

Aspektů je u filtrací mnohem více

Při výběru filtrace se ale neřiďte jen vlastnostmi daného typu. Každá filtrace se udržuje trochu jinak a rovněž vás každá vyjde na jinou cenou. Jak a za kolik přesně se oba typy filtrací udržují, jaké příslušenství je vhodné k nim doplnit či jak na filtraci slané vody – to vše si řekneme v dalším díle zde.