Přesně těmito větami začíná virtuální průvod, který vás provede cestou, kterou šli 17. listopadu 1989 studenti. Mladým lidem podle každoročních průzkumů chybí základní znalosti a představa o tom, jak to doopravdy v předrevoluční době vypadalo, a ani ve školách často na výuku moderních dějin nezbývá čas.

„Ve škole myslím končíme druhou světovou válkou,“ popisuje student střední školy v Příbrami a spolužák jej doplňuje: „Když vidím videa z listopadu 1989, připadá mi, že se koukám na nějaký film. Nedokážu si představit, že se něco podobného mohlo u nás dít.“

Právě kvůli chybějícím znalostem mladé generace rozjel před lety mobilní operátor O2 dlouhodobý edukativní projekt Svoboda není samozřejmost, který zábavnou formou a aktivně seznamuje s totalitními milníky našich dějin. Letos si k 17. listopadu připravil výše zmíněný virtuální průvod, který si může každý projít v bezpečí svého doma.

Chcete i vy zjistit, jak to tenkrát doopravdy bylo a zažít reálnou atmosféru předcházející sametové revoluci? Stačí mít mobilní telefon nebo počítač, jít na web www.krokykesvobode.cz a díky symbolickým sedmnácti zastavením se každý dozví nejen, jak to celé začalo, ale i například to, jakou roli hrál na demonstraci herec Josef Kemr, nebo proč se zpívala píseň Ach synku, synku.

Autor: O2 Czech Republic

Napiš zprávu svému budoucímu já

Pro ty, kteří by chtěli ale na den státního svátku vyrazit přece jen ven, připomene události listopadu 1989 i Festival svobody. Uvidíme se na místě, kde to všechno začalo? Přijďte 17. listopadu na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost a pošlete svou Zprávu pro budoucnost.  „Na minutu se zastavit a představit si, kým chceme za 365 dnů být nebo co bychom jako jednotlivci a občané České republiky mohli udělat pro to, aby byla naše společnost lepší. Právě to je poselství naší výzvy Zpráva pro budoucnost. Pošlete SMS s vlastním vzkazem na symbolické telefonní číslo a my vám ji za rok pošleme zpět,“ vysvětluje Zprávu pro budoucnost marketingový ředitel O2 David Daneš a dodává: „SMS zprávu si mohou poslat zákaznici všech operátorů, účtována je podle jejich tarifu.” 

SMS brána se otevře o půlnoci 17. listopadu a své vzkazy může každý zasílat na telefonní číslo 720 011 017.

Start Koncertu pro budoucnost je plánován na 16.30. Na pódiu se až do 22.00 budou střídat desítky umělců a řečníků. Na Václavském náměstí vystoupí irský hudebník Glen Hansard, zpěvačky Aneta Langerová, Iva Bittová či Jana Kirschner.

Autor: O2 Czech Republic a.s.

Pořadatelem SMS brány a hlavním technologickým partnerem Festivalu svobody je operátor O2. Pravidla a veškeré informace jsou k dispozici na stránce www.zpravaprobudoucnost.cz.