Čekáte, že se natěšení lidé teď vrhnou do vody?
Hodně záleží na teplotě vody. Jak byly zavřené bazény, triatlonisti už plavou venku měsíc, musí mít ale neopren, protože teplota vody byla patnáct stupňů a to není na moc dlouhé plavání. Jak se otepluje, bude čím dál teplejší voda a tyhle věci budou odpadat.
Kde všude se dá v Česku vlastně plavat?
Dobrou kvalitu vody mají pískovny. Ale plavat se dá na jakékoli vodní ploše, kde to není zakázané, protože je to soukromé nebo je to v rámci ochranného pásma, třeba kvůli pitné vodě. Na internetu si můžete kvalitu vody zjistit na hygienické stanici.
Co by měli plavci na otevřené vodě dodržovat?
Nikdy bych nešel plavat sám. Zvlášť teď, kdy s vámi ještě něco může udělat zima, třeba dostanete křeč. Je třeba mít někoho k sobě, aby vás pohlídal. Může se stát cokoli, obzvlášť někde, kde to neznáte. My s sebou máme nafukovací vodní bójku, kterou si přiděláte za nohu. Do toho si můžete dát klíč nebo nějaký gel. Ale hlavně jste na vodní ploše vidět. Na některých plochách jsou povolené skútry, větší čluny, je dobré být na hladině výrazní.

Na co by plavec před vstupem do vody neměl zapomenout?
Je dobré se trochu rozcvičit, protáhnout si hlavní svalové skupiny, aby se tělo zahřálo. Ideální je napít se něčeho sladkého, abyste do sebe dostali cukry. Můžete sníst banán. Jestli jste ale dvě hodiny předtím obědvali, tak před plaváním jíst nemusíte.
Kdy bude voda teplá tak, že bude lákat i běžné lidi?
Záleží na počasí, ale většinou v červnu začíná být kolem dvaceti stupňů a to se vydržet dá. Navíc, záleží na velikosti vodní plochy. Velká plocha se ohřívá pomaleji než rybníček. Menší vodní plocha je ohřátá velmi rychle. Navíc je hezky, praží na vás sluníčko.
Většina národa v nouzovém stavu plavat nechodila, jak rychle si na vodu lidi zase zvyknou?
Jestli člověk dva měsíce nedělal nic, měl by začít opatrně, nepřehánět to. Základem je pravidelnost, jestli někdo chce pravidelně sportovat, měl by to dělat třikrát týdně, aby to mělo progres. Hlavně nepřecenit svoje síly. Jestli člověk dva měsíce neplaval, nebylo by rozumné rozhodnout se přeplavat na druhou stranu jezera. Lepší je držet se spíš u břehu a plavat dokolečka.

Jaké nástrahy vás můžou potkat dál od břehu?
Někdo může mít strach, že sáhne na rostlinu, představuje si, že je tam mrtvola… Někomu vadí, když vidí pět metrů do hloubky, má strach z neznámého prostředí. Zásadní je najít si na otevřené vodě větší bod, podle kterého se budete orientovat.
Co říkáte na oblíbený zvyk vydat se doprostřed jezera na matračce?
Záleží, co za plavce na té matraci je… Když je to buď špatný plavec, nebo do toho popíjí pivo a dostane třeba úžeh, tam je rada nad zlato… I na té matraci by se měl držet u břehu. A nepít alkohol, to by měl být u vody základ.