Jedním z nejčastějších nešvarů je přetápění. Uvědomte si, že každý stupeň teploty navíc znamená vyšší odběr energie a tedy vyšší účty. Levněji tak rozhodně vyjde, pokud si doma obléknete ponožky, triko s dlouhým rukávem a kalhoty s dlouhými nohavicemi.

A není to jen zbytečně drahé. Věděli jste, že pobyt v přetopené místnosti člověka také uspává a bere mu energii? A že obecně je pro zdraví prospěšnější trochu chladnější prostředí? Na druhou stranu není třeba se doma otužovat v teplotách blížících se nule.

NORMÁLNÍ TEPLOTY

Pro místnosti, kde žijete, jsou doporučované (a dostačující) teploty 22 stupňů Celsia. Týká se to kuchyně, obýváku, dětského pokoje, pokud v něm děti opravdu pobývají. V ložnici, kde trávíte noc, je to méně, jen 20 stupňů, a můžete jít ještě o stupeň či dva níž. Chladnější prostředí podpoří příjemný a klidný spánek. V koupelně si můžete přitopit – když vylezete ze sprchy, 22 stupňů je ideálních. V ložnici a koupelně ale není nutné topit celý den. Vhodnější je přitopit před spánkem nebo před koupelí. Přetápět pak rozhodně není nutné chodby či předsíně a další místnosti, kde nepobýváte dlouhodobě. Tam všude stačí teploty do 19 stupňů. Zbytečné je pak topit v době, kdy v bytě či domě nikdo není. Při krátkodobé nepřítomnosti (třeba pobyt v zaměstnání) může být v domě či bytě jen 17 °C, odjedete-li pryč na víkend, stačí 15 stupňů.

ABY NEUTÍKALO

Dalším častým důvodem, proč jsou účty za energie vyšší, než bychom chtěli, jsou úniky tepla. Základem jsou samozřejmě „velké věci“, jako je dostatečná izolace pláště domu, nová kvalitní okna, ale ani to není vždy možné. Na stará okna můžete pořídit těsnění a nabízí se také možnost vyměnit staré prosklení za izolační dvojsklo. Úniku tepla okny zabrání ale i stínicí technika – žaluzie, rolety nebo závěsy, kterými lze opatřit také zádveří. Pozor ale na závěsy a záclony na oknech! Nesmějí zakrývat radiátory, pak by totiž měly efekt zcela opačný. Když topíte, zdvihněte je na parapet nebo je mějte roztažené. Mezi dvojdílná okna i pod dveře lze pak pořídit podlouhlé polštářky, které zamezí průvanu.

NEZAKRÝVAT TOPENÍ

Volné radiátory jsou důležitým předpokladem pro to, abyste nemrhali energií na vytápění. Neměly by je zakrývat nejen závěsy, nebo záclony, ale ani sušící se prádlo nebo nábytek. Pokud už před topení v létě stavíte křeslo, pohovku nebo skříňku, na období, kdy se topí, je odtáhněte, aby mu neubíraly na účinnosti. Jen tak bude mít radiátor možnost topit do místnosti.

Autor: Shutterstock

POMŮŽE TERMOSTAT

Málokdo už dnes běhá po bytě nebo domě a ručně utahuje hlavice na radiátorech podle toho, zda v místnosti právě pobývá či nikoli. Velkými pomocníky jsou v tomto ohledu pokojové termostaty s časovým spínačem. Ty nabízejí možnost naprogramovat dosažení požadované teploty v místnosti na určitý čas. Tam, kde použijete pokojový termostat, nepoužívejte zároveň termostatické hlavice na radiátorech. Těžko by se spolu na správné teplotě domlouvaly.

TIP:  ZIMNÍ SLUNCE

Počítejte také s tím, že i zimní slunce má velkou sílu. V místnostech orientovaných na jih, kam mají sluneční paprsky přístup prosklenými plochami, tak možná můžete v určitou část dne využít i jeho sílu a topení trochu stáhnout.