Ať už v zimě své auto zaparkujete k zimnímu spánku do garáže, nebo ne, je určitě lepší ho na dlouhou a studenou zimu pořádně připravit. Předejdete tak nepříjemným překvapením a možným dopravním nehodám. Spolu s Jitkou Jechovou z automobilky Toyota jsme pro vás připravili pár základních rad, co je dobré před zimou udělat.

Přezujte na zimní pneumatiky

Ptáte se, kdy přesně přezout? Legislativa říká, že je povinnost mít zimní pneumatiky v období od začátku listopadu do konce března následujícího roku, přičemž je předpoklad, že v této době je (nebo by mohla být) na vozovce souvislá vrstva sněhu, námraza či led. Minimální hloubka dezénu by u zimních pneumatik měla být 4 mm. Při výběru té správné značky se samozřejmě můžete poradit v servisu, popř. využít srovnávací testy na internetu.

Vyměňte stěrače a připravte těsnění dveří

Životnost stěračů se v zimě o dost zkracuje.  Doporučuje se před každou jízdou důkladně očistit čelní sklo od ledu a zmrazků, aby se při prvním setření skla nepoškodila pryžová část stírátka. Stěrače by se měly měnit dvakrát za rok, určitě je dobré pořídit originální stírátka před zimou a na jaře je pak opět vyměnit. Nezapomeňte také nastříkat všechna těsnění (dveře a kufr) silikonem ve spreji a rozetřít hadříkem. Vyhnete se tak nepříjemnému přimrznutí v nízkých teplotách.

Připravte si zimní výbavu

Kdo je vybavený, ten je připravený. Určitě by tak v interiéru neměla chybět kvalitní škrabka, smetáček na sníh, zimní řetězy, pokud vyrazíte na náročnější cestu a kvalitní startovací kabely, kdyby baterie zradila. Dobrým tipem je poté i rozmrazovač zámků nebo lopatka.

Podívejte se pod kapotu

Příprava pod kapotou je kapitola sama o sobě. Vyjmenujeme nejdůležitější věci, na které je důležité zaměřit se primárně: baterie, hladina provozních kapalin, trysky ostřikovačů. „V zimě při nízkých ranních teplotách dostává akumulátor opravdu zabrat. Zejména u starší baterie je proto důležité zkontrolovat její funkci a plně ji nabít,“ zmiňuje Jitka Jechová. „Spolu s tím je důležité věnovat pozornost i kapalinám – naplnit ostřikovače a chladicí soustavu nemrznoucí směsí a zkontrolovat hladinu oleje,“ doplňuje.

Tyto věci je lepší přenechat profesionálům

Některé věci zvládnete svépomocí, některé je ale lepší nechat odborníkům v autoservisu, kteří vám mazlíčka připraví komplexně. Určitě by měla proběhnout kontrola brzd a brzdových destiček, všech zmíněných kapalin včetně kontroly bodu mrazu. Zároveň by na řadu měl přijít kompletně celý podvozek, který v zimě musí odolávat změnám teplot, ale i solím, ledu a dalším prvkům. V neposlední řadě je důležité prověřit  správnou funkci žárovek všech vnějších světel včetně hlavních světlometů.  

„Ve spolupráci s pojišťovnami víme, že spoustu řidičů prohlídku v autoservisu úplně vynechá a předpokládá, že výměna pneumatik stačí. Některé servisy přitom před zimou nabízí přípravy vozu na zimní období za nižší ceny. Například u nás ji mohou využít pravidelně každý rok již za 300 korun,“ dodává Jechová.