Během akce Odborníci Blesku na telefonu měli čtenáři možnost konzultovat své problémy s renomovanými odborníky, kteří čelili záplavě dotazů. Jedním z nejžádanějších byl právě notář Radim Neubauer, který vyšel vstříc zájmu a čtenářům odpovídal i na úterním chatu Blesku.

Můžu svou poslední vůli sepsat rukou?

„Ano, můžete. Závěť je třeba v takovém případě celou vlastní rukou napsat, podepsat a opatřit datem.“

Co se stane, když notář něco pokazí a pak se to musí předělávat. Můžeme chtít zpátky nějaké peníze?

„Ano! Notáři v případě jeho pochybení nenáleží za jeho úkon odměna. Pokud by z takového úkonu vznikla škoda, odpovídá za ni stát, který si ji pak sám bude vymáhat po notáři.“

Budu se podruhé ženit, mám 2 děti z prvního manželství. Chci si své fi nance ochránit a nechat je svým vlastním dětem. Je pro mě lepší manželská smlouva s novou ženou, nebo závět?

„Pro případ, kdy se nechcete o svůj majetek dělit se svou druhou ženou, je dobré nechat si sepsat manželskou smlouvu. V ní si dohodnete, zda nějaký majetek a závazky budete mít společné, či nikoli, případně i vzájemné vypořádání. Nicméně vaše nastávající jako druhá strana smlouvy musí souhlasit. Pochopitelně můžete notáře požádat i o sepsání závěti a v ní určit, zda a případně kolik majetku po vás kdo zdědí, ale ve vaší situaci je určitě třeba věc důkladně probrat a poté doporučit řešení.“

Můžu si v předmanželské smlouvě dát podmínku, že musíme mít syna?

„Manželská smlouva postihuje pouze majetkové vztahy a majetek, a to pouze ten nabytý po svatbě. Ve smlouvě se sepíše, jak s ním má být pořízeno v případě rozvodu manželství či smrti jednoho z manželů. Podmínky typu narození syna, plnění „manželských povinností“ 2x týdně atp. v takové smlouvě být nemohou.“

Lze závěť uschovat doma?

„Lze, ale riskujete, že ji po vaší smrti nikdo nenajde. Nebo najde a zatají ji – to se děje v případech, kdy potencionální dědic najde závěť jako první a zjistí, že nic nedědí. Zničením závěti totiž přijde na řadu zákonná dědická posloupnost, a tak na něj možná nějaké dědictví nakonec připadne. Dále jsou tyto závěti také často napadány, protože pozůstalí, kteří nic nezdědili, obviňují zemřelého z nesvéprávnosti v době sepisu závěti. Proto doporučuji závěť sepsat u notáře, ten ji zdarma zanese do registru závětí, a v případě smrti tak je největší jistota, že se podle závěti bude postupovat.“

Pane notáři, je lepší závět, nebo dědická smlouva?

„Dědická smlouva je dohoda dvou stran, takže s ní obě strany (zůstavitel i dědic) musí souhlasit a podepsat se pod ni. U závěti se jedná o jednostranný akt zůstavitele a dědic má právo dědictví odmítnout, a žádnou smlouvu tím neporušuje. Úskalí dědické smlouvy vám vysvětlí notář, může dojít k jejímu zmaření.“

Můžu si do poslední vůle dát nějaké svoje podmínky? (chci vnukovi nechat dům, ale musí se líp učit).

„Ano, ale musíte pomatovat i na situaci, kdy podmínky nebudou splněny. Tedy např. když napíšete, že vnuk zdědí váš dům, ale musí vystudovat školu, uveďte také, dokdy ji musí vystudovat a co s domem bude, když ji nevystuduje. Z vašeho vnuka se třeba stane »věčný student« a dům mezitím bude chátrat. Je třeba říci, komu dům připadne, když podmínka nebude splněna.“

Lze někoho vydědit bez jeho vědomí? (Třeba když syn žije řádný život, ale matka, po které syn má dědit, jej nemá ráda a klidně by ho před notářem očernila, že fetuje a hraje automaty. Přitom by měl být neopominutelným dědicem a ve skutečnosti se chová se slušně).

„Vydědění je poměrně složitý proces a notář, je-li vyzván, aby vydědění sepsal, žadateli vysvětlí, zda opravdu potencionálně vyděděná osoba splňuje kritéria (tedy že se dlouhodobě nestýká se zůstavitelem, žije nezřízený život atp.) Pochopitelně vychází z tvrzení toho, kdo vydědění žádá. O závěti ani o vydědění nemusí za života dědic či potomek vůbec vědět. Po úmrtí zůstavitele se pak může proti nedůvodnému vydědění bránit.“

Máme dva syny. Jeden nás vůbec nenavštěvuje, jako bychom neexistovali, a druhý ano. Můžeme dům napsat na syna, s kterým jsme ve styku, a druhému nic neodkázat?

„Ano, darování nebo prodej domu na vašeho syna, se kterým jste ve styku, je za této situace vhodným řešením. Druhý syn převod nebude moci zpochybnit a nehrozí spory v dědictví. Vydědění je též riskantní, jelikož v případě jeho napadení by se muselo zkoumat, zda byl zájem o kontakt i z vaší strany (úspěšnost napadení vydědění je velká). Do případné kupní či darovací smlouvy doporučuji vložit služebnost (věcné břemeno) bezplatného a doživotního užívání pro vás a vaši paní. Tuto službu vám rád poskytne kterýkoliv z mých kolegů, přičemž pro vás zajistí i bezproblémové přepsání e-nemovitosti na katastru.“

VIDEO: Barbora Snopková jako svědkyně u soudu, kde notář Halbich požadoval miliony po ČSSD.

Video
Video se připravuje ...

Barbora Snopková jako svědkyně u soudu, kde notář Halbich požadoval miliony po ČSSD Blesk - Jaroslav Šimáček

Fotogalerie
7 fotografií