Jak už název napovídá, jedná se o Angus a Čestr. O stručný popis rozdílů a předností u obou plemen z pohledu kvality masa jsme poprosili řeznického mistra Martina Styka z Maso Uzeniny Polička.

Čestr není „Chester“

Čestr rozhodně není žádné cizojazyčné počeštění. Ve skutečnosti je to zkrácení z názvu i český strakatý skot a jde o nejrozšířenějším plemenem skotu v České republice. Patří do skupiny strakatých plemen, která pocházejí ze Švýcarska, ale dnes se chovají na všech kontinentech.  Jeho maso je nejlepší z jalovic – je nejšťavnatější. Řada zákazníků sice upřednostní mladého býka nebo volka jako tradiční českou klasiku, ale gurmán vyhledá jalovici a dobře ví, že chutný steak lze připravit i z kravského masa. Krávy tohoto plemene jsou chovány především na mléko, ale pokud se vhodně ustájí a krmí, je jejich maso dobře obalené tukem a vhodné pro kulinářské využití. Toto však zatím oceňují spíše v západních zemích.

Aberdeen Angus je původem ze Skotska

Čerstvé maso plemene Angus je oproti Čestru šťavnatější a křehčí. Pokud je však hovězí maso dobře vyzrálé, rozdíl mezi nimi na talíři nepoznáte. Češi se stále podvědomě brání tuku, ale ten je pro kvalitní steaky nezbytný, protože zajišťuje křehkost a šťavnatost a je nositelem chuti.

Angus je chutný a vyhledávaný právě pro své bohaté mramorování, tedy mírnou a žádanou prorostlost tukem. Ta masu dodává specifickou jemnou chuť a intenzivní vůni. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno ve Skotsku a dnes se chová po celém světě. Pro fantastické steaky je to jedno z nejlepších plemen. V každé světové kuchyni naleznete steaky a jiné masové pochoutky právě z plemene Aberdeen Angus.

Více informací najdete i na webových stránkách www.ceskysteak.cz