„Známý pediatrický bonmot říká, že dítě není malý dospělý. Znamená to, že poznatky o léčbě dospělých nelze automaticky přenášet v plné míře na děti, protože dětský organismus se od dospělého liší v mnoha různých ohledech, nejen v tom, že je menší a lehčí. V plné míře to platí i o podávání léků dětem,“ říká na úvod PharmDr. Ondřej Žák.
Nejste lékař
Zodpovědnost za zdraví dítěte začíná už při výběru vhodného léku. Správná doporučení, jaký lék zvolit a v jakých dávkách jej užívat, může podat jen lékař nebo lékárník! „Dětem je možné podávat jen léky, které jsou pro ně určené. Lék určený pro dospělé může u dětí vyvolat neočekávané nežádoucí účinky a také ovlivnit vývoj dítěte. Dítěti je také za každých okolností nutné podávat takovou dávku léku, jakou vyznačil na balení léku lékárník nebo doporučil lékař. Tato dávka odpovídá aktuálnímu zdravotnímu stavu, hmotnosti a věku dítěte. Pozor také na alergie na některé složky léků, děti jsou k nim náchylné. Tyto alergie se obvykle projevují vyrážkami, ale mohou mít i vážnější projevy,“ varuje lékárník.

Malý a menší
Právě věk malého pacienta je důležitý – v užívání léků totiž existují věková omezení, která je nutné respektovat, např. „nepodávejte lék dětem mladším 2 let“. Ve vývoji dítěte totiž může být i týden důležitý. Věku se také obvykle přizpůsobuje tzv. léková forma, tedy to, v jaké podobě účinnou látku tělu dodáte. Pro úplně nejmenší bývají ideální kapky a sirupy, které patří mezi nejlépe tolerované formy léku v dětském věku. „Samotné podání lze provést pomocí lžičky nebo injekční stříkačky. Při podávání lžičkou ji položte na dolní ret a nechte lék vtéct pomalu do dětských úst. Při podávání injekční stříkačkou obsah vystříkněte na vnitřní stranu tváře. Alternativou pro podání kapek u nespolupracujících dětí může být nakapání léku na sušenku nebo piškot,“ radí Ondřej Žák.

Pro trochu větší
Při léčbě větších dětí lze podávat také pastilky, kloktadla či ústní spreje. Pastilky jsou vhodné pro děti od 3 let. Nejčastěji se jedná o přípravky, které dezinfikují a zklidňují hrdlo. Pastilku dítě nechává volně rozplynout v ústech, není vhodné ji kousat ani polykat. Kloktadla se používají podle doporučení výrobce buď neředěná, nebo naředěná vodou. „Kloktá se 1 minutu tak, že dítě hlasitě vyslovuje písmeno ,a‘, poté kloktadlo vyplivne. Existují také čípky, které jsou vhodnou volbou v případě, že dítě zvrací nebo nesnáší polykání léku. Některé čípky se před aplikací doporučuje zahřát v ruce nebo navlhčit. Zaručí se tím rychlejší uvolňování léku a tím i jeho účinek,“ uzavírá PharmDr. Ondřej Žák ze sítě lékáren Moje lékárna.
Základní pravidla
- Neordinujte léky dítěti sami.
- Léky předepsané jednomu dítěti nepatří dítěti jinému!
- Před podáváním léku si pečlivě přečtěte příbalový leták.
- Pro správný účinek léku je potřebné dodržet nejen správnou dávku, ale také pravidelnost v podávání.
- Podáváte-li dítěti více léků, informujte se u lékárníka o vhodnosti kombinace.
Podívejte se, jak se nejčastěji nemoci šíří mezi dětmi ve škole nebo ve školce >>>