Zdražení se nechystá

Podle analytika retailových cen Petra Miklíka to nemá změnit ani aktuální opatření proti šíření koronaviru. V akčních letácích se častěji objevují také bílá vejce, která jsou vhodnější pro zdobení. Ta jsou výrazně dražší, a i když je koupíte v akci, ušetříte jen desetinu jejich původní ceny.

„Zdražení vajec v letošním roce neočekávám. A to ani vlivem aktuální karantény. Řetězce budou nyní spíše využívat své kapacity k zásobování těch nejdůležitějších surovin, mezi které vejce bezpochyby patří. Spotřebitelé budou pravděpodobně nakupovat větší balení, která jsou i cenově nejvýhodnější, s cílem zmenšit frekvenci nákupů,“ uvádí Miklík.

Počkejte si na akci

Průměrná běžná cena za klasické plato vajec o deseti kusech se dle dat Kupi.cz pohybuje okolo 35,90 Kč. Když ho koupíte v akci, dáte za něj v průměru jen 20,40 Kč, a ušetříte tak hned 43 %. Balení třiceti kusů může být podle dat ještě výhodnější.

Průměrná akční cena za klasická vejce střední velikosti byla o loňských Velikonocích v zásadě stejná jako předloni a dá se očekávat, že tomu tak bude i letos. „Lehké zdražení ale v dlouhodobější perspektivě pozorujeme,“ doplňuje.

Za bílá si připlatíte

Bílá vejce jsou v těchto dnech v letácích častěji než obvykle, zejména kvůli tradici zdobení vajíček. Průměrná běžná cena za 10 kusů bílých vajec je 39,90 Kč, akční cena se pak pohybuje okolo 34,57 Kč. Uspořit se tak dá až 13 %. Ve srovnání s klasickými kousky tedy výrazně méně. Řetězce stále nejvíc doporučují levná vejce z klecového chovu

Ochrana slepic i touha po bio

V poslední době v Česku pozorujeme výrazné rozšiřování sortimentu v oblasti zdravého životního stylu, a ani vejce netvoří výjimku. V nabídce se tak v posledních letech objevila například fitness vejce se zvýšeným obsahem selenu, IQ vejce s vysokým obsahem jódu nebo BIO vejce. Vejce z klecových chovů ale zůstávají na českém trhu klasikou.

V roce 2012 došlo ke zvětšení prostoru klecí a do roku 2025 by mělo dojít k úplnému zrušení klecových chovů a prodeje vajec z nich. Každý rok narůstá počet akčních nabídek v letácích právě na vejce z podestýlky.