Nízké, či kotníkové boty?

První otázka, která je s volbou správných trekových bot nedílně spjatá. Jestliže se chystáte jenom na zdolání kratší turistické trasy po zpevněném povrchu, nemusíte nad ničím přemýšlet. Bohatě si vystačíte s klasickou lehkou nízkou obuví. Naopak v náročném terénu už bude zapotřebí vybírat z vyšších bot. Důvod je vcelku jednoduchý. Právě ony zajistí maximální bezpečnost vašich nohou. Ochrání je jak před chladem, tak i před přílišnou vlhkostí a v neposlední řadě budete mít zpevněný kotník. Nikdy nevíte, kdy se vám noha sklouzne a uděláte nějaký nečekaný a nepřirozený pohyb.

Dva základní materiály v hlavní roli a Black Friday Sportisimo

Trekové boty se standardně vyrábějí z kůže nebo textilních materiálů. Textilní variace bývají většinou levnější, nicméně používají se především pro lehčí trasy a do nenáročných podmínek. Při procházkách vám v nich bude příjemně, jelikož jsou lehoučké a také maximálně prodyšné. Naopak na složitější a delší trasy už se vyplatí vzít celokožené boty. Ty jsou mnohem více rezistentní vůči mechanickému poškození, drží lépe nohu v přirozené pozici a odolají také povětrnostním vlivům. Jinak boty obojího typu najdete i v akcích v rámci Black Friday na www.buykers.com/cz/black-friday

Autor: Shutterstock
 

Tuhost podrážky

Hodně důležitý aspekt. Pokud se chystáte na delší turistickou trasu po nezpevněném povrchu, měla by být podrážka co možná nejtužší. Obecně platí, že čím je terén náročnější, tím by se tuhost podrážky měla zvyšovat. Možná se chystáte na opravdu náročnou túru do hor, kde by mohl být i sníh, určitě se vyplatí maximálně tvrdá podrážka nabízející také alternativu jednoduchého upnutí maček.  

Pohorky je nutné vyzkoušet

V každém případě záleží i na důsledném vyzkoušení obuvi. I když nakupujete online, zkoušení doma by mělo být vcelku zdlouhavým procesem. Nač si při něm dát velký pozor? V první řadě je třeba botu utahovat směrem odspodu nahoru. Je to právě prvních spodních pět dírek, které dokážou držet nohu do vysoké míry fixovanou. Utažení horní součásti šněrování funguje spíše jako jakýsi doraz. Díky němu je dokonale zpevněn kotník, což je zapotřebí zejména v náročném terénu. Na jednoduchých zpevněných stezkách to není až tolik zapotřebí. Vyzkoušejte si také chůzi z kopce. Palec v žádném případě nesmí narážet do špičky boty. Pokud tomu tak je, bota bude nejspíše přespříliš utažená nebo malá. Boty se vyplatí vyzkoušet včetně trekové ponožky. Nosíte v botách také anatomické vložky? Pak je nezapomeňte při zkoušení do obuvi vložit také.       

Využijte Sportisimo slevy a Black Friday Sportisimo

Určitě při nakupování nezapomeňte na cenová zvýhodnění trekových bot. Výbornou volbou jsou zejména Sportisimo slevy, které najdete na www.buykers.com/cz/slevove-kody/sportisimo. Skvělá je například podzimní slevová hitparáda se slevami od 30 do 60 %. Jinak je u Sportisima aktuálně také doprava zdarma v případě, že balík doručí Česká pošta.