Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Pozor, vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!

/
 • Pozor, vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  26. července 2016 ● 10:00

  Letní radovánky dokáže zkazit snad jediné…nepříjemný hmyz a co teprve vosa, která bodne a hned uletí. No a zbude po ní jen bolestivý štípanec. Podívejte se, jak na vosí bodance.

 • 1.

  Co láká vosy?

  Pozor při piknicích a grilování! Jelikož tyto naše aktivity jsou pro bodavý hmyz velkým lákadlem. Vosy obvykle loví hmyz, ale s chutí se zakousnou i do našeho šťavnatého steaku nebo grilovací klobásy. Masem totiž krmí své larvy. Sladké zmrzliny, zákusky a ovoce. Ani tyto pamlsky nesmějí chybět při letní zahradní party. Jenže pro vosy jsou stejně tak chutné, jako maso. Nepohrdnou ovšem ani naším potem, který cítí na desítky metrů!

  Vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  Autor: Shutterstock

 • 2.

  Když si vás vyberou, máte smůlu

  Vosí jed může být pro nás velmi nebezpečný! V jedovém sáčku se totiž nachází nejen samotný jed peptid, ale i feromon, kterým si vosy svůj cíl označkují. Ostatní vosy ho cítí, a pokud jste vybraným cílem vy, pak vás snadno zaměří a zaútočí. Může se tedy stát, že člověk dostane žihadla i od dalších vos.

  Vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  Autor: shutterstock.com

 • 3.

  Nebezpečí pro alergiky

  Na lidi velice ráda útočí vosa obecná, která je nejhojnějším evropským druhem. Alergici jsou ohrožení během celé letní sezony. Vosy samy jsou neútočné, bodají jen tehdy, jsou-li podrážděné. Nesnášejí ve svém okolí prudké pohyby, útěk nebo mávání rukama. Bohužel, reakce lidí je ve většina případech opačná.

  Vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  Autor: shutterstock.com

 • 4.

  Zima je rozhodující

  Množení vos přejí mírné zimy! Klíčové pro početnost vos v letní sezoně je vždy předchozí zima.

  Vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  Autor: Profimedia

 • 5.

  Chraňme se!

  Vosy jsou pro naši přírodu velice užitečné, ale v okamžiku kdy je soužití s nimi nemožné, musíme sáhnout po ochranném prostředku. Repelent použijte ideálně takový, který zaručí okamžitý podchlazující účinek a tím i sníženou pohyblivost vos.

  Vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  Autor: Profimedia.cz

 • 6.

  Jak na bodnutí vosou?

  • Místo bodnutí potřete syrovou cibulí nebo octem.
  • Na zklidnění je blahodárný éterický olej z levandule lékařské nebo propolisu.
  • Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.
  • Na otoky po bodnutí hmyzem použijte rozmačkané čerstvé listy jitrocele kopinatého.
  • Pokud vás bodnutí bude nesnesitelně svědit, tak oloupejte brambor, nařežte ho na plátky a těmi potírejte svědící místo. Nebo na něj brambor přiložte ve formě kašovitého obkladu.
  • Při otoku po bodnutí vosou použijte balíček tvarohu vychlazeného v chladničce, do něhož nakapete asi 5 kapek éterického levandulového oleje, zamícháte a přiložíte na postižené místo. Na obklad přiložte kapesník namočený ve vodě a zavažte suchou utěrkou. Obklad nechte hodinu působit a potom vyměňte. Tvaroh přiložte i na noc. Ráno postižené místo osprchujete ledovou vodou. Do dvou dnů pocítíte úlevu.

  Vosy útočí: Podívejte se, jak na vosí bodance!
  Autor: Shutterstock.com

  Fotogalerie
  7 fotografií

Dnešní horoskopy