26. leden 2020
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

Když vás trápí palec u nohy: Jak se zbavit bolesti?

/
 • Hallux
  13. května 2016 ● 15:00

  Bolí vás klouby na palcích u nohou a na deformované končetiny se už nemůžete ani podívat? Už si kvůli utrpení nemůžete ani vzít své oblíbené boty? Co může za vaše obtíže a co vám od nich nejlépe odpomůže? Zabere spíše moderní medicína či fyzioterapie?

 • 1.

  Co bolesti způsobuje?

  Statická deformita palce u nohy, která se jmenuje hallux vagus. Projevuje se posunem palce mimo osu a také jeho rotací. Přitom palec je hlavním odrazovým prstem a také je velkou oporou při stoji. Podílí se též na správném postavení klenby nohy a zkrátka a dobře bychom se bez něj obešli jen těžko.

  Hallux

 • 2.

  Jak tomu zabránit?

  Procvičováním nohou, které by posílilo svaly klenby. Můžete s tím začít hned a klidně v každé volné chvíli. Zvedejte třeba prsty u nohy různé předměty ze země – například kapesník nebo tužku. Pod nohou kutálejte malý míček a zkuste si i stoupat na špičky. A když máte pocit, že už vám trable s palcem pomalu začíná, zkuste používat korektory či chrániče nohou.

  Hallux vagus

 • 3.

  Proč k Hallux vagus vůbec dochází?

  Nejčastější příčinou bolestivých kloubů bývá nevhodná obuv. Například boty s úzkou špičkou či vysokým podpatkem. Boty na nízkém podpatku s pružnou podrážkou a s prostorem pro prsty představují dobrou prevenci před deformací nohou. Takže lodičky jsou sice krásné, ale pokud je nosíte často, koledujete si prostě o malér. Ale nezoufejte, vždyť podobné trable má koneckonců i vévodkyně Kate (34).

  Vévodkyně Kate ukázala nohy. Hrozí jí artritida.

 • 4.

  Tejpování

  Vyzkoušejte kombinaci meziprstních korektorů a ortéz nebo cvičení na BOSU či jiných labilních plošinách. Také můžete zkusit tejpovací pásku, se kterou má zkušenosti třeba i herečka Marie Doležalová (29), která loni zvítězila ve Stardance. Tejpování doporučuje i Bc. Adéla Papoušková z nově otevřeného centra Fyzioterra v Praze 9. „Výhodnější než ortézy je Kinesiotaping. Tejpovací páska dokáže palec fixovat ve správné poloze a zároveň ho neomezí v pohybu. Pásku na noze skoro neucítíte. Lze ji nosit do kterýchkoliv bot a úleva od bolesti je prakticky okamžitá,“ radí Papoušková.

  Tejpování

 • 5.

  Rázová vlna

  Lékař vám také může doporučit léčbu pomocí rázové vlny, jejíž aplikací do místa potíží se v kloubu nastartují hojivé procesy.

  Léčba ráznou vlnou

 • 6.

  Operace

  Když už jste však v pokročilejším stádiu, pomůže už jedině operativní zákrok.

  Operace

  Fotogalerie
  8 fotografií

  Více o vbočeném palci čtěte ZDE

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy