„Nahlášením předem přes internet můžete zabránit planému výjezdu jednotek požární ochrany,“ říká mluvčí hasičů Martin Kavka. Podle něj letos na jaře bojovali s rekordním počtem požárů v přírodě, hořely louky, lesy i pole, k čemuž přispělo suché a teplé počasí. „Každé neopatrné zacházení s otevřeným ohněm může mít následky v podobě rychlého šíření požáru,“ upozornil Kavka.
Kam hlásit oheň
Ohlášení pálení čarodějnic je pro fyzické osoby vhodné a pro právnické osoby povinné. Využít můžete speciální web. Zejména při zakládání velkých vater by se měl pořadatel domluvit na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce.
7 rad, jak na to bezpečně
➊ Místo táboráku musí být ohraničeno metrovým pruhem zbaveným hořlavin. Od lesa musí být vzdáleno 50 m, od stohu 100 metrů. Zcela zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě.
➋ I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně do okolí. Při silném větru a v době velkého sucha oheň nerozdělávejte.
➌ Hranici z polen je třeba stavět tak, aby byla stabilní. Jinak se mohou plameny vymknout kontrole.
➍ V žádném případě nepoužívejte k rozdělání ohně benzin, líh a další vysoce hořlavé látky.
➎ Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna osoba starší 18 let.
➏ Od ohně neodcházejte a mějte nachystán dostatek vody, popřípadě písku či hlíny. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
➐ Opustit místo pálení je možno až poté, když je ohniště důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou.
Praha zažila také čarodějnické procesy, říká historik Kreuz. Jiří Marek