Už vás svrbí ruce, jak se nemůžete dočkat, až začnete chystat velikonoční pohoštění, kde nabarvená vajíčka pro koledníky samozřejmě hrají prim? A co tentokrát zvolit inovativní metody barvení à la »co dům dal«, kdy každé vejce je skutečným originálem?
Postup barvení
Do hrnce natočte přibližně ¾ litru vody a přidejte vybraný materiál k barvení vajíček. Nezapomeňte také na 2 lžíce octa a lžičku soli. V momentě, kdy voda začne vřít, vložte do ní vajíčka a vařte je 10 minut. Poté vypněte plamen, ale vajíčka nechejte ve vodě až do úplného vychladnutí nebo i přes noc, aby byl výsledek barvení intenzivnější. Až se rozhodnete nabarvená vajíčka vyndat, nechte je oschnout na papírové utěrce.
Praktické tipy
● Před samotným barvením je důležité vejce důkladně odmastit, jinak barvy nebudou chytat. Klidně postačí omýt je běžným produktem na nádobí, použít můžete ale i kombinaci octa s jedlou sodou a vlažnou vodou.
● Po obarvení a oschnutí vyleštěte vajíčka olejem nebo kouskem špeku, budou pak krásně lesklá.
● Pokud máte možnost, volte bílá vajíčka, výsledný barevný efekt bude ještě o chlup krásnější.
Motiv lístků a květinek
Přejete- li si opravdu originální kraslice, dozdobte je ještě čerstvě nasbíranými lístečky a drobnými květinkami. Velmi efektní jsou například sedmikrásky, řebříček, trojlístky apod.
POSTUP: Na odmaštěná vajíčka přimáčkněte natrhané rostlinky, obalte kouskem gázy nebo silonky a zavažte provázkem. Poté postupujte dle návodu na barvení.
NÁŠ TIP: Ideální je rostlinky nejprve namočit do misky s vodou, na vajíčko pak krásně přilnou a konečný výsledek vám budou všichni závidět!
Symbolika barev
Za základní barvy kraslic se považují červená, zelená, žlutá a modrá, kdy každá má od pradávna svůj neměnný význam.
ČERVENÁ – krev, nový život, ochrana před démony. Červené vejce bylo symbolem lásky a každá dívka si jej schovávala pro svého milého.
ZELENÁ – mládí, příroda, jaro, život.
ŽLUTÁ – vzkříšení, světlo, slunce.
MODRÁ – čistota, víra, svěcená voda.
5 faktů o Velikonocích, které jste dost možná nevěděli Videohub