Odolnost se liší dolnost se liší

Kovové nože bývají vyrobené z nožířské oceli. Je to nerezová ocel většinou s příměsí uhlíku a chromu. Ocelové ostří je velmi odolné a s takovým nožem se nemusíte bát ani krájení masa s kostmi nebo drcení česneku.

● Keramické čepele jsou velmi ostré, ale také velmi křehké. Pády jsou pro ně osudné a jsou náchylné na štěpení i během práce. Ani krájení ovoce s peckou nebo masa s kostí by nemuselo dobře dopadnout.

Tip: Vyhněte se levným pružným nožům z »plechu«. Jsou spíš nebezpečné, nedá se s nimi krájet a reznou!

Broušení je nezbytné

Nože se tupí. Kvalitní méně, ty levnější často. Tomu lze předejít, když nebudete krájet na tvrdém povrchu. Zvolte dřevěná či plastová prkénka.

Ostří keramického nože se tupí pomalu, ale jistě. Bohužel je jeho následné broušení velmi složité a zvládne to jen odborník.

Nesmrtelný je nůž kovový. Čepel se tupí rychleji, ale vy ji můžete opakovaně brousit. Ať jste vytrénovaní a dokážete si hravě poradit s ocílkou, nebo patříte mezi opatrnější a práci za sebe necháte odvést elektrický brousek. Při dobré péči pak vydrží desítky let.

Tip: Pořiďte si do kuchyně ocílku. Ta pomáhá tzv. vytažení ostří, díky němuž se srovnají mikroskopické nerovnosti a nůž bude připravený pro kvalitní řez.

Jak je čistit? 

Důležitý je i materiál rukojeti. Nože s rukojetí ze dřeva by do myčky neměly, plastové a kovové mohou. Ocelový nůž ihned po použití opláchněte pod tekoucí vodou. Kov je porézní materiál, a pokud nůž necháte dlouho znečištěný, mohou se na něm začít tvořit skvrny ze solí a kyselin od zbytků potravin. Ruční mytí upřednostněte především u keramických nožů. Náraz v myčce je může poškodit.

 Kuchařský nůž je král

 Bez něj se při vaření neobejdete. Délka čepele se pohybuje okolo 20 cm, hladké ostří se zužuje směrem ke špičce. Použijete ho při zpracování masa, ryb, zeleniny, ovoce a všech větších surovin. Je to prostě univerzál a právě na něm byste neměli šetřit.

Jak správně krájet cibuli?

Video
délka: 01:20.83
Video se připravuje ...

Česká klasika s Aničkou: Jak krájet cibuli 

Fotogalerie
5 fotografií