Klasický základ na věnec

Potřebujeme: Korpus věnce (slaměný, z kartonu, polystyrenový…) ★ Chvojí – túje, tis, stříbrný smrk, jedle… (Můžeme kombinovat i vícero druhů, ale nepoužíváme smrk ztepilý nebo modřín, protože by jehličí velmi rychle opadalo)

★ Jmelí na doplnění (nemusí být) ★ Tavná pistole ★ Zahradnické nůžky na větvičky ★ Vázací drát ★ Zelená šicí nit ★ 4 kovové kalíšky pod svíčky ★ 4 svíčky ★ Dekorace dle libosti 

Postup: Chvojí si nastříháme zahradnickými nůžkami na jednotlivé větévky o délce cca 15 cm. Dále si připravíme vázací drát a na dokončení zelenou šicí nit, která by měla mít podobnou barvu jako chvojí. Drát si připevníme ke korpusu věnce.

Postupně na korpus klademe jednotlivé větvičky v hustých vrstvách tak, abychom pokryli celý korpus z vrchní strany a boků a nikde nevykukoval. Ze spodní strany větvičky být nemusí. Vrstvu ovineme vázacím drátem a pokaždé utáhneme.

Snažíme se zakrýt předchozí smyčku z drátu. Není cílem na poprvé vázacím drátem vytvořit ideální tvar věnce, je nutné korpus dostatečně pokrýt chvojím a připevnit.  Jakmile dokončíme omotávání vázacím drátem, uděláme na něm smyčku a zajistíme.

Nyní věnec »učešeme«. Vezmeme si šicí nit, která by měla mít barvu podobnou chvojí, aby nebyla vidět. Nit přichytíme ke korpusu a postupně jí začneme korpus omotávat, hustěji než v případě vázacího drátu, nyní už musíme přichytit trčící větvičky a dát věnci výsledný tvar. Věnec by měl působit souměrně a nikde by neměl vykukovat vázací drát.

Na věnec připevníme kovové kalíšky na svíčky. Můžeme je dát vedle sebe, nebo souměrně od sebe. Připravíme si čtyři mašle. Ze stuhy si ustřihneme čtyři stejné díly cca 30cm a uvážeme z nich mašle. Mašle opět připevníme tavnou pistolí pod kalíšky na svíčky. Ze zadní strany na uzlík dáme malé množství tavného lepidla a přitiskneme na věnec, několik vteřin přitlačíme.

Nyní je věnec připravený na finální zdobení, přičemž ozdoby připevňujeme opět tavnou pistolí. Vhodné je použít zdobení v barvě, kterou budeme zdobit také vánoční stromeček, aby k sobě dekorace ladily.

Adventní poleno

Potřebujete: Kus dřeva (prkno, kolečko, seříznutý špalek…) ★ 4 hřebíky či bodce na svíčky ★ 4 svíčky ★ Tavná pistole ★ Chvojí a jiné zdobení.

Postup: Pokud jsme zvolili dřevěné kolečko či slabší prkno, natlučeme na něj ze spodu 4 hřebíky, na které umístíme svíčky. Na silnější kus dřeva nalepíme pomocí tavné pistole 4 bodce, které zakoupíme v zahradnických potřebách či v květinářství. Tím máme vytvořený základ.

Než svíčky na bodce či hřebíky umístíme, nahřejeme hrot a svíčky na něj nasadíme. Při další manipulaci svíčky neprasknou a dobře drží. Můžeme je také zakápnout lepidlem z tavné pistole. Následně už můžeme zdobit dle našeho uvážení.

 

Video
délka: 03:13.28

Návod na adventní věnec Linda Strobachová

Fotogalerie
3 fotografie