Když žena před třemi lety koupila v marketu tři cibule lilie královské, ani ve snu by ji nenapadlo, co z nich vyroste. „Do květníku jsem je dala z nouze, na záhoně by mi je sežrali hryzci. Hnojím ji jen běžným kristalonem a zalévám podle teploty, aby nebyla přelitá. V horkých dnech je to každý den vpodvečer,“ popsala milovnice květin.

Pěstování rostlin je její celoživotní záliba. „Přes zimu jsem nechala lilii zabalenou v technické místnosti. Jakmile začala kvést, dala jsem ji do polostínu. Tam kvete déle než na přímém slunci. Rostliny mám přivázané, aby se nevyvrátily. Po ránu a navečer ty květy neuvěřitelně voní. Procházím kolem opatrně, po zásahu pylem jsem totiž celá žlutá. Květy jsou velké jako lidská ruka a neuvěřitelně barví,“ řekla seniorka.

Rada pěstitelky: „Zjistila jsem, že je nejlepší po odkvětu stvoly nestříhat a nechat je co nejdéle, alespoň do doby, než začnou opadávat listy,“ doporučuje Eva Blagojevičová.

Slavné květiny

Lilií je známo asi 120 druhů a daří se jim nejen v Evropě, ale i v Asii a Severní Americe. Tyto královny cibulovin jsou kvůli své kráse a omamné vůni od nepaměti okrasou zahrad a pěstují se už tisíce let. Díky šlechtění je různých odrůd a kříženců na tisíce. (Pozn. red.: registruje je Královská botanická společnost ve Velké Británii)

Lilie symbolizuje čistotu, proto bývá spojována s Pannou Marií. Právě jí podle legendy snesl anděl, tedy boží posel, zlatou lilii. Rostlina se hojně objevuje v erbech slavných královských rodů i měst, je symbolem skautů. 

Fotogalerie
3 fotografie

Návštěva zahrady u Jany Doleželové

Video
Video se připravuje ...

Návštěva zahrady u Jany Doleželové Videohub