„Když začaly prázdniny a dozrávalo ovoce, s bráchou jsme se už děsili. S nechutí jsme trhali rybíz, kterého jsme měli hodně,“ vzpomíná Anna, která tenkrát nechápala, proč její máma zpracovává veškeré ovoce i byliny, které rostly okolo. Léta pak dělala účetní.

Z účtárny do kuchyně

Teprve před třemi lety zaběhnutý rytmus života zcela změnila. Může za to stěhování „Když jsme postavili domek, okolo něhož jsou nádherné louky plné bylinek, vrátila jsem se zpět do časů mamky. A teprve teď jsem ji pochopila. Začala jsem také vše zpracovávat. Dělám nejrůznější sirupy, džemy, dorty. Teď například jahodový a bezinkový,“ líčí s úsměvem.

Navíc jezdila na víkendová školení, aby pronikla do různých chuťových kombinací. „A hlavně jsem tam zjistila, že to jde i bez chemických látek. Baví mě to. Hlavně experimentování,“ přiblížila.

Z ořechů i rajčat

Na džemech si obzvlášť zakládá a dělá jich mnoho druhů. Dokonce ořechový a rajčatový. Zdokonalila se tak, že si zařídila vlastní krámek. „Když děláte džem, je nutná naprostá čistota. Jahody nakupuji na trhu v Uherském Hradišti. Nejlepší je klasika, ale hodně rodině chutnají nezvyklé kombinace – s mátou, mořskou solí a hořkou čokoládou. V horku mě vždycky osvěží jahodový koktejl,“ doporučila.

Annin recept: Jahodový džem s čokoládou

POTŘEBUJETE: 1 kg jahod, 400 g cukru krupice, citron, 10 g citrusového pektinu, 74% čokoládu.

POSTUP: Očištěné jahody nakrájíme a promícháme se 400 gramy krupicového cukru. Vše pomačkáme, přidáme šťávu z jednoho citronu. Povaříme asi 10 minut za stálého míchání tak, aby hmota jen lehce probublávala. Poté přidáme 10 gramů citrusového pektinu s trochou cukru a dvě minutky povaříme. Odstavíme a teprve pak zamícháme rozlámanou celou tabulku hořké 74% čokolády. Naplníme do skleniček a otočíme dnem vzhůru.

Svěží jahodový koktejl

Do mixéru dáme 200 ml mléka, hrst jahod, trochu máty a dvě lžičky moučkového cukru. Promixujeme a můžeme podávat.