Podobně jako u psů, tak i u koček přichází seniorský věk dřív než u lidí. Divoké kočky se dožívají v průměru devíti let. Ty »ochočené« v průměru patnácti let. Jsou ale i případy, kdy se kočka dožije v domácím prostředí až dvaceti let. Stárnutí koček začíná samozřejmě individuálně, ale obecně se dá o kočičím důchodu mluvit od devátého až desátého roku.

Nejdéle se dožívají siamská plemena

Vitalitu kočky ve starším věku ovlivňuje samozřejmě dědičnost, plemeno, správná strava a životní styl. Díky tomu, že se kočky zvenku »nastěhovaly« do domácností, se délka jejich života za posledních padesát let skoro zdvojnásobila. Nejdelšího věku se dožívají většinou siamská plemena. Starší kočky více spí a je jim dobře na teplých místech. Výrazným signálem důchodového věku je i ztráta apetitu, protože již tolik nefungují čichové vjemy.

Co nezanedbat u kočičí babičky?

➤ Se starší kočkou choďte pravidelně na veterinární kliniku. Pokud zpozorujete něco neobvyklého (hubnutí, problémy s pohybem), okamžitě navštivte veterináře.

➤ Mladým kočkám stačí veterinární kontrola jednou ročně při očkování, kočičí důchodci by ji však měli absolvovat minimálně dvakrát ročně.

➤ Stáří znamená riziko onemocnění nejrůznějšími chorobami, často jsou potíže kombinované. Doporučuje se před léčením provést krevní zkoušku, aby léčení jedné choroby nezhoršilo nemoc jinou.

Starší kočky hubnou. Hubnutí může být příznakem zvýšené činnosti štítné žlázy, nebo naopak snížené činnosti jater. Některé kočky se dokážou vyrovnat se snížením činnosti ledvin až na polovinu normální funkce, ale nedostatečná funkce jater je závažný problém.

➤ Pokud hubnutí kočky není způsobeno nemocí, může být příčinou nižší chuť k jídlu. „Pro podporu chuti je dobré krmivo mírně ohřát. Dávejte ho na více míst v bytě či domu. Pokud má kočka již problémy s pohybem, podložte misku, aby zvíře nemuselo při jídle tolik ohýbat krk,“ říká odborník na výživu koček Martin Pučálka.

Problémem starších koček bývá zácpa. Důležité je krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny. Krmivo by také nemělo mít příliš vysokou energetickou hodnotu, aby kočka příliš netloustla, protože má v pokročilém věku výrazně méně pohybu.

➤ Pravidelně kontrolujte kočce také tlamku, abyste předešli zánětu zubů nebo dásní.

VIDEO: „Tloustnete vy i vaše zvířata.“ Veterinář kárá Čechy kvůli obezitě. 

Video
délka: 01:45.99

„Tloustnete vy i vaše zvířata.“ Veterinář kárá Čechy kvůli obezitě David Budai, Aleš Brunclík