19. listopad 2019
Svátek slaví Alžběta, zítra Nikola

Haf, mám hlad! 5 rad, jak správně krmit psy a co jim rozhodně nedávat

/
 • Jíst se psem z jednoho talíře? Bude loudit a vaše jídlo není pro jeho žaludek ideální.
  8. dubna 2019 ● 12:38

  Strava je důležitá nejen pro lidi, ale i pro psy. Víte, jak je správně krmit a co jim rozhodně nedávat? Poradíme!

 • 1.

  Jak vybrat krmivo?

  Při výběru krmiva je důležité, jaké máte plemeno, stáří psa, zdravotní stav, zátěž fyzickou i psychickou, hmotnost a samozřejmě i zdravotní stav. Více než samotnou značku krmiva byste měli sledovat složení na obalu. Vybírejte podle doporučení poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale jako je Adult, Puppy nebo Prémiové či Superprémiové.

  ilustrační foto

 • 2.

  Víc neznamená dobře

  Nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně. Jednou měsíčně svého psa také zvažte, abyste viděli, zda po krmivu nemá tendence přibírat či naopak ztrácet na své hmotnosti. Pokud je to nutné, mírně zvyšujte nebo snižujte množství potravy, dokud pes nezůstane na své ideální váze.

  Granule mají daleko vyváženější poměr živin než kosti nebo zbytky z talířů

 • 3.

  Na pejska nedejte

  „Pejsci jsou mlsní a často s radostí snědí cokoliv. Proto se neřiďte tím, co pejskovi chutná, můžete často skončit u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv, která jsou dochucována solí a chemickými náhražkami,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

  Tvorbu zbního kamene hodně ovlivnit tím, čím psa krmíte.

 • 4.

  Důležitá je hygiena

  Pro zdraví pejsků je také důležité často mýt nádobky na krmivo a na vodu. V nečistých miskách se mohou množit bakterie, které narušují zdraví zvířat. Místo klasických mycích prostředků, které mohou být pro některé pejsky dráždivé, použijte k desinfekci ocet. Vodu měňte denně. Ve velkých vedrech i dvakrát denně.

  ilustrační foto

 • 5.

  Co jim nikdy nedávat

  Určitě psům nikdy nedávejte čokoládu, obsahuje theobromin, který může způsobit zvýšenou tepovou frekvenci, neklid, zvracení a ve velkých dávkách může být pro zvíře i smrtelná. „Vyhnout byste se také měli hroznům a rozinkám jsou pro psy toxické a mohou způsobit selhání ledvin. Nebezpečná je i cibule, má vliv na anémii, zvracení, průjem, bolest žaludku a nevolnost. Cibule je zvláště nebezpečná u plemen psů Akita Inu. Nejlepší variantou je samozřejmě zcela se vyhnout „lidskému“ jídlu a psům dávat pouze krmivo jim určené,“ dodává Pučálka.

  Nedělejte o svátcích stejnou chybu, jako když pejsek a kočička vařili dort a nedávejte jim ochutnat od každého něco!

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy