Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Hustá hříva, pilné včely i sukénky od cibule! Odhadněte letošní zimu podle přírody

/
 • 30. října 2018 ● 09:20

  Naši předkové spoléhali na pranostiky, my na prognostiky, a někdy to vypadá, že úspěšnost předpovědí je takřka stejná. Chcete si také podle tradičních pranostik zatipovat, jaká zima nás vlastně čeká? Zkuste to!

   

 • 1.

  Zahradnická věštírna

  Jedna z pranostik tvrdí, že zůstává-li listí na sv. Martina dlouho na stromech, tak má přijít dlouhá a krutá zima. Podobně prý tuhou zimu věští neobvykle velká úroda hub.

  „Čím více má cibule sukének, tím bude zima tužší.“ Věštění z cibulového obalu je jednou z vůbec nejrozšířenějších metod, jak odhadnout, jaká bude zima. Její princip je velmi jednoduchý: stačí cibuli oloupat a spočítat, kolik má slupek, čím víc, tím tužší zima bude. Naopak, když jsou na podzim pěkné růže, má být dlouhý podzim a zima přijde pozdě.

  Má-li žalud hodně bratrů, zima bude dlouhá."

  Příchod velké zimy se prý dá odhadnout i podle toho, kolik plodů mají stromy, protože nadprůměrná úroda bukvic a žaludů značí velký mráz.

 • 2.

  Martinské pranostiky

  11. listopadu je svátek sv. Martina. „Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí," tedy zřejmě velká zima.

   

  „Když se husa na ledě na sv. Martina houpá, po vánočních svátcích se ve vodě koupá.“- příjde obleva.

   

 • 3.

  Ondřejské pranostiky

  I ke svátku svatého Ondřeje, který se slaví 30. listopadu, se pojí mnoho pranostik.

   

  „Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.“

   

  „Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní.“

   

  „Poletují-li na svatého Ondřeje včely, bude neúrodný rok.“

   

  „Má-li Ondřej na stromech kapky, bude příští rok hodně ovoce.“

   

  „Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: přeplyne-li, bude mokrý rok; zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok.“

 • 4.

  Co nám říkají zvířata?

   Hustá koňská hříva, tuhá zima bývá."

  Počasí se předpovídalo i z chování zvířat. Pokud veverky vybíhají z lesů daleko do polí, přijde velký mráz. To samé platí v situacích, kdy se ptáci zdržují neobvykle blízko domů. Myslivci zase odhadují počasí podle toho, jak hustou mají. zajíci srst.

   

  Mravenci při očekávání mrazivého počasí vrší v lesích velké hromady. Také koně se připravují na příchod tuhé zimy. Tak jako každý rok obrůstají na zimu hustší srstí, aby jim nebyla zima. Pokud máte kočky či chováte králíky, můžete pozorovat, jaký mají apetit, a když se v listopadu přežírají, je to neklamný důkaz, že přijdou třeskuté mrazy. Spolehlivými meteorology jsou prý včely: čím lépe si utěsní vchody do úlů propolisem, tím bude zima větší.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy