7. srpen 2020
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav

Sbohem, chalupo! 7 tipů, jak připravit víkendové bydlení na zimu

/
 • Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.
  26. října 2018 ● 07:00

  Tak teď už je to definitivní. Léto skončilo, a to i to babí, které bylo letos obzvláště vydařené. Víkendy na chatách a chalupách jsou tak minulostí a je potřeba je zazimovat. 

 • 1.

  Ukliďte peřiny

  Peřiny, povlečení, ale i oblečení je důležité uchránit před navlhnutím. Buď je proto odvezte domů, nebo je řádně připravte na zimu. Ideální je uložit je do igelitových pytlů. Navlhnutí je totiž přímo živnou půdou pro plísně.

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

 • 2.

  Nekrmte myši

  Odvezte veškeré zásoby, které jste si na chalupě na léto udělali. Pro myši či hmyz by byly sušenky ale třeba i těstoviny a další zásoby vítaným zpestřením zimního jídelníčku. Nejen kredenc, ale i další nábytek, důkladně otřete prachovkou z mikrovlákna, aby na něm nezůstaly drobečky. Podobnou čistku udělejte i ve sklepě. Nezapomeňte si s sebou vzít pořádnou zásobu pytlů na odpadky.

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

 • 3.

  Vypněte elektřinu i vodu

  Všechny spotřebiče odpojte od elektřiny a vypněte její přívod. Vypusťte vodu ze všech nádržek a potrubí v domě. Pokud nejde voda vypustit, například u výlevky umyvadla, nasypte do ní obyčejnou kuchyňskou sůl, která zabrání zamrznutí.

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

 • 4.

  Vyčistěte okapy

  Než definitivně na dlouhé měsíce odjedete, přesvědčte se, že jsou řádně vyčištěné okapy a voda jimi může bez problémů protékat. Zabráníte tak stékání vody po omítce, a tak i jejímu poškození.

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

 • 5.

  Zajistěte komín

  Pozornost věnujte i komínu, který by měl být zcela čistý. Pokud máte otevřený komín, je vhodné na něj nainstalovat kryt, aby do něj nesněžilo a neutvořila se v něm ledová krusta. Pokud byste se na jaře snažili založit oheň v kamnech, které by měly ucpaný komín, hrozí požár.

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

 • 6.

  Zkontrolujte zámky

  Na konec se nezapomeňte ujistit, že jsou všechny zámky zcela funkční. Nejen ty od hlavních dveří, ale i ty od kůlny a dalších objektů, které se v okolí chaty nachází. Pokud máte v plánu chalupu během zimy navštívit, je vhodné zámky obalit igelitem, aby nezamrzly a šly lehce otevřít.

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

 • 7.

  Ať pomohou sousedé

  Je dobré na chatu či chalupu během zimy párkrát zajet. Odkliďte sníh, zkontrolujte, zda je vše v pořádku. Pokud nemůžete, požádejte o pomoc sousedy. Tato aktivita může odradit případné zloděje, kteří nebudou chtít riskovat, že je chytnete při činu.

  Zdroj: fino.eu

  Chalupu či chatu důkladně připravte na zimu.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy