10. červenec 2020
Svátek slaví Libuše / Amálie, zítra Olga

Zabedněte chaty, lupičům začíná sezóna! 6 fíglů, jak na ně vyzrát

/
 • Nedobývá se vám právě teď někdo do chaty?
  12. října 2018 ● 09:41

  Máte před zimou pořádně zabezpečenou chatu? Policie varuje, že jen v loňském roce způsobili lupiči škodu přes 26 milionů korun! V počtu vloupání vede Středočeský kraj, kde proběhla čtvrtina všech vloupání v ČR, a tomu odpovídá i výše škody 8,5 milionu korun. Nejnáročnější byli zloději v Libereckém kraji, kde při vloupání způsobili průměrnou škodu 22 tisíc korun. Spolu s odborníky poradíme, jak se o chatu postarat co nejlépe.


 • 1.

  Pořádný zámek odradí

  „Lidé se o zabezpečení svých chat a chalup zajímají stále víc, orientují se v bezpečnostních třídách a mají zájem svůj majetek chránit co nejlépe,“ dodává Kateřina Brázdová, která se problematikou zabývá. „Z naší zkušenosti víme, že kromě kvalitního zámku s bezpečnostní certifikací pomáhají i na první pohled drobnosti, jako je třeba kvalitní visací zámek s petlicí na brance nebo vstupních dveřích,"dodává.

  Počet vloupání do víkendových chat v loňském roce.
  Počet vloupání do víkendových chat v loňském roce.

 • 2.

  Nelákejte zloděje

  Přes léto se na chalupě »zařídíme«. Jízdní kola a další sportovní potřeby, sekačku na trávu, nářadí a elektronika – to vše jsou pro zloděje hodnotná a dobře zpeněžitelná lákadla. Proto je nejbezpečnější je z chaty či chalupy prostě odvézt. Pokud musíte přece jen něco nechat na místě, třeba větší elektroniku, snažte se ji ukrýt před zvědavýma očima. Můžete ji dát ke stěně nebo přes ni přehodit starou deku.

 • 3.

  Odemkněte vnitřní dveře

  Ačkoliv zní tato rada zvláštně, je v mnoha případech opodstatněná. Pečlivé uzamknutí chaty zámkem s bezpečnostní vložkou by mělo být samozřejmostí, ale neplatí to pro vnitřní dveře, především ve starších objektech. Pokud za sebou neukrývají nic hodnotného, způsobí často vyšší škodu samotné rozbití a poškození dveří. Vždy proto zvažte, co se ve vašem případě »vyplatí«.

 • 4.

  Simulujte přítomnost

  K ochraně vašeho majetku můžete použít i řadu drobných, ale chytrých vychytávek. Dobře funguje spínač, který simuluje zapnutou televizi nebo světelná čidla reagující na pohyb před domem. Vybavit se můžete i maketami kamer. Pokud nebydlíte na samotě, zkuste se domluvit se sousedy a poprosit je, aby občas chalupu zkontrolovali. 

 • 5.

  Zamykejte věci uvnitř


  Kromě kvalitního zámku s cylindrickou vložkou ve dveřích byste neměli zapomínat na zabezpečení věcí, které nemůžete mimo sezonu odstěhovat. Ideálním řešením je v tomto případě zámek typu x box. Jeho základnu můžete připevnit ke dveřím, podlaze nebo stropu a pomocí pevného lanka nebo řetězu k němu pak připevníte veškeré cenné věci.

 • 6.

  Máte sklep?


  Pokud ano, rozhodně na něj nezapomeňte. Bývá to nejsnadnější přístupová cesta do chalupy. Nezapomeňte proto zajistit sklepní okénka – použít můžete třeba speciální bezpečnostní folii. Dveře do sklepa vybavte zevnitř kvalitním visacím zámkem a přidejte petlici, která ochrání dveře před vylomením.

  Zdroj:Tokoz

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy