Vodák český prázdninový

Pohodová jízda na české řece spojená s trampskou romantikou, to by ocenil i Michal Tučný. Vodáky prázdninové potkáte nejčastěji na kánoi, i těch ale existuje několik druhů. „Nejčastěji užívaným typem jsou nafukovací kánoe typu Pálava. Jejich výhodou je, že jsou skladné a snadno je převezete autem i autobusem. Na vodě mají větší stabilitu a jsou bezpečné i v náročnějších úsecích,“ vysvětluje Lucie Kadlecová z české společnosti Gumotex, kde nafukovací čluny vyrábějí. Dalšími variantami jsou kánoe laminátové a plastové. Ty jsou v porovnání s nafukovacími těžší, rychlejší a obratnější, ale případné závady bývají pro loď fatální.

Vodák prázdninový nezapomene na večerní pivo a písničku u ohně, písničku na lodi a občas i písničku ve společných sprchách v kempu. Nejčastěji ho potkáte tam, kde byl vloni. Špekáček je nutností.

Vodák přímořský

Moderní vodáky dnes lákají nejen klasické čluny, ale často i jachting. Čechy na jachtách potkáte po celém středozemním moři. Podle prezidenta České asociace námořního jachtingu Martina Balogeva vlastní průkaz jachetního kapitána asi 10 tisíc Čechů. „Jednoznačně nejoblíbenější destinací je Chorvatsko. Nabízí totiž velké množství nejrůznějších ostrůvků a zátok, kam se bez lodi jednoduše nepodíváte. Plavby zde jsou tedy i velmi bezpečné. Z těch dalších lze jmenovat Řecko i o poznání chladnější Balt,“ jmenuje Balogev.

...

Nejsou to ale jen jachtaři. Češi s sebou na vodou berou i nafukovací kajaky a tradiční dovolenou na pláži si zpestřují sportovním zážitkem. Co patří do výbavy vodáka přímořského? Polo tričko s límečkem v námořnické modré, bermudy a krém s UV filtrem 50, protože přeji jen… přijel z Berouna.

Zahraniční kajakář

Právě na kajacích nejčastěji vyjíždějí české posádky na zahraniční řeky. Ať už se jedná o asi nejoblíbenější Rakousko, nebo o trochu vzdálenější Itálii, kajakářů zde potkáte nespočet. „Výhodou kajaků je jejich velikost. V porovnání s kánoemi jsou menší, rychlejší a obratnější. Při plavbě se tak vodák méně nadře,“ popisuje Lucie Kadlecová. Velikost je výhodou i nevýhodou kajaků – čím menší a obratnější jsou, tím méně bagáže s sebou uvezete, a tak vodáky často musí doprovázet větší loď nebo auto. 

Jak poznat kajakáře zahraničního? Vodu bere zodpovědně. V jeho výbavě nikdy nechybí vesta (ta by ale neměla chybět žádnému vodákovi), helma a neopren. Na rozdíl od vodáka prázdninového nerad sjíždí stále stejné řeky, ale raději objevuje nová místa a překážky. Ti nejkvalitnější se rozcvičují už od března.

Vodák rybářský

Vodáky rybářské nelze podceňovat, vždyť rybářství je sport, který vyžaduje nervy hráče curlingu a postřeh hokejového brankáře. Rybáře lze rozdělit na tři druhy – rybáře klasika potkáte na pramici, rybáře sportovního zase na kajaku a rybáře pohodáře na motorových člunech, ty jsou sice pohodlné, ale ryby často vyplaší. Díky nim se mohou dostat i na místa, kde by jinak rybolov nebyl možný a užít si zápas s úlovkem z blízkosti vodní hladiny.

Jak poznáte vodáka rybářského? Musíte ho najít v jeho maskování – nespočet různých kapsiček na rybářských vestách, za kterými se schovává má své opodstatnění. Ke kamufláži samozřejmě patří i klobouk nebo kšiltovka. Ze zahraničních rybářských destinací je dnes velmi oblíbený například rybolov na moři v Norsku, Rio Ebro ve Španělsku (kapr, sumec, candát) i jezera a řeky ve Švédsku (štika, okoun, pstruh).

Rafťáci

Rafťáci jsou parťáci a tak se na divokou vodu vydávají ve větších skupinách. Při vyprávění svých příhod se budou tvářit neohroženě, ale faktem je, že bez jekotu neprojeli větší peřej. Na druhou stranu, jekot je to zasloužený, přeci jen divoká je divoká a nebezpečný tu může být leckterý kámen. Rafťáky tedy nepodceňujte, tady se o teenagerovskou komedii nejedná.  

...