2. duben 2020
Svátek slaví Erika, zítra Richard

Letní neduhy: 4 nejčastější dovolenkové problémy a jak je zahnat

/
 • Dbejte na to, ať se vám dovolená nezmění v pobyt v posteli či dokonce u lékaře.
  12. července 2017 ● 11:01

  Vedle letních radovánek nás bohužel neminou ani ty odvrácené »radosti« léta. Jde hlavně o nevolnosti při dlouhodobém cestování, průjem, úpal… Poradíme, jak s nimi bojovat.

 • 1.

  Mami, je mi špatně

  Věta, která je při delších cestách autem či autobusem postrachem každého rodiče. Dětem nejlépe pomůže kinedryl nebo speciální cestovní lízátka, která koupíte v lékárně. Děti by měli b´mít lehce pootevřené okno, aby mohly dýchat čerstvý vzduch a neměli by si číst nebo hrát hry na tabletu. Kvůli míhajícím se písmenkům a předkloněné hlavě. Pokud trpíte žaludečními problémy i dospělí, zapomeňte na alkohol. Jste-li třeba na dovolenkovém výletě na lodi, najděte si místo uprostřed, kde to nejméně hází, a rozhodně se vyhněte nejrůznějším pachům z místní nabídky občerstvení.

  Při delších jízdách autem děti často trpí nevolností.

 • 2.

  Svědění »tam dole«

  Nepříjemné až pálivé svědění v intimních částech převážně ženského těla způsobuje kvasinka Candida albicans. Důležité proto je se po koupání hned převléknout do suchých plavek a nenechávat na sobě ty mokré. Zvláště, pokud nemáte rádi sluníčko a v mokrých plavkách se budete krčit pod ručníkem někde ve stínu. Usychat budou o to pomaleji… Nevhodné jsou také tanga – a to jak na koupání, tak na běžné nošení. Tenká šňůrka totiž funguje jako »dálnice« pro bakterie, které se z oblasti hýždí pak lehce dostanou do pochvy.

  Zvláště léto je vůči různým infekcím zcela nekompromisní.

 • 3.

  Spáleniny od sluníčka

  Mazat se, mazat se, mazat se krémem s dostatečným faktorem a nevycházet na sluníčko mezi poledne a třetí hodinou odpolední. Je stále dokola omílaná rada, kterou ale zdaleka všichni nedodržují. Když už se proto spálíte, rychlou úlevou pro vaši trpící pokožku je studený jogurt či šlupky ze salátové okurky, které na spálená místa pokladete. Vyvarujte se přímo ledu, teplotní šok pro pokožku by byl příliš velký. Je možné ale pytlíček zabalit do utěrky a tak si ulevit. V lékárně si kupte panthenol.

  Pokud se vám na kůži objeví po spálení puchýřky, běžte raději k doktorovi

 • 4.

  Úpal nepodceňujte

  Ruku v ruce se spálenou kůží často chodí úpal. Poznáte ho lehce – bude se vám motat hlava, přidá se pocit na zvracení či závratě, zrychlí se vám dech a dostanete horečku. Úpal je způsoben především pobytem na přímém slunci a nedostatkem tekutin. Tělo se prostě a jednoduše přehřeje. Není radno ho ale podceňovat. Zvláště pro malé děti a starší lidi může mít neblahé následky a v extrémním případě vést až k poškození mozku. Pocítíte-li příznaky, hned se napijte, ale po douškách. Žádný půllitr na ex. Ideální jsou iontové nápoje. Na hlavu a do míst, kde jsou velké tepny (zápěstí, třísla, krku…), si dejte studené obklady. Nebo je rovnou ponořte do chladivé vody. Na kompletní studenou sprchu ale zapomeňte, ochlazujte se pomalu. Teplotní šok, který byste tělu připravili, by mohl skončit velmi špatně.

  Při úpalu je nejlepší tělo zchaldit obklady a odpočinout si.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy