Kožní nádory u nás tvoří čtvrtinu všech druhů nádorů a pouhá tři spálení kůže během života zvyšuje riziko onemocnění melanomem víc než dvojnásobně. Jak onemocnění předejít?

1. Kůži na slunce připravte tak, že budete užívat betakaroten. Ten dokáže napravovat škody, které napáchalo slunce, ale nedovede samotnému poškození nebo spálení zabránit.

2. „Natřete se opalovacím prostředkem půl hodiny před pobytem venku. O výši ochranného faktoru rozhoduje váš fototyp. Čím světlejší, tím vyšší ochrana,“ radí Jarmila Rulcová z dermatologické ambulance SynCare.

3. „Pro první opalování doporučuji volit krémy s »padesátkou«. Ta vás spolehlivě ochrání před ostrými paprsky,“ vysvětluje Rulcová. Na 1 cm čtvereční kůže bychom měli nanést 2 ml ochranného krému. Přibližně to znamená, že na plochu těla spotřebujeme 6 čajových lžiček. Jeden krém o obsahu 150 až 200 ml nám vystačí na dva až tři dny!

4. I tmavé kůži hrozí předčasné vrásky a nepravidelná pigmentace. Nechráněné opalování může vést ke genetickým změnám v buňkách a vyvinout se v melanom. Poškození se také projevuje jako drsná šupinatá skvrna, která se nazývá sluneční keratóza.

5. Nové průzkumy ukazují, že 40 % žen se nechrání vůbec nebo na některá místa zapomínají (nárty, zátylek, uši, spodní část zad). Na tato místa je dobré použít sprej, jednodušeji se roztírá.

6. Nejspolehlivější ochranou je pobyt ve stínu a oblečení. Čím silnější je látka, tím účinněji omezí UV záření. Platí, že volné tmavé oblečení chrání lépe než těsné a světlé. Syntetická vlákna odolávají UV záření lépe než bavlna. UVA záření způsobuje stárnutí kožních buněk a UVB spálení pokožky, proto je třeba chránit se před oběma. Pozor! UVA paprsky působí i přes sklo a podílejí se na vzniku sluneční alergie.

VIDEO: 6 otázek a odpovědí o opalovacích krémech, které potřebujete v létě znát

Video
délka: 04:21.32

6 otázek a odpovědí o opalovacích krémech, které potřebujete v létě znát Adam Balažovič

Co možná nevíte o rakovině kůže?

•Melanom je nejčastějším typem rakovinového bujení ve věkové skupině 25 až 29 let a druhý nejčastější ve skupině 15 až 29 let.

•Rakovina kůže se může rozvinout nejen z mateřského znaménka, ale i na jiném místě, kam si nevidíte a které nevystavujete slunci. Například mezi prsty na nohou, v podpaží nebo v oblasti genitálií.

•I z pigmentových skvrn se může vyvinout kožní rakovina. Dříve skvrny měli jen starší lidé, dnes se objevují i u mladších žen.

•Může postihnout i lidi bez nebo s minimem znamének.

•Melanom může vypadat jako pohmožděnina nebo tmavý flíček pod nehtem.

•I když se neopalujete, může se u vás objevit rakovina kůže. Roli hrají genetické dispozice. Pokud ji měl některý z rodičů či prarodičů, vaše riziko stoupá až o 15 %.

•„Rodiče by měli mít na paměti, že až 50 % nebezpečného UV záření získá člověk do 18 let. Pokud se dítě jednou za život spálí tak, že má puchýře, zvyšuje se riziko onemocnění melanomem dvojnásobně,” tvrdí dermatolog profesor Petr Arenberger.

Fotogalerie
12 fotografií