Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Štěká, ničí a žebrá? 4 rady, jak odnaučit pejska zlozvyky!

/
 • Odnaučte svého psa zlozvyky.
  4. května 2017 ● 09:31

  Vytáčí vás váš psí miláček neustálým štěkáním, ničením věcí či požíráním všeho, co najde? Poradíme, jak pejska převychovat!

 • 1.

  Neštěkej!

  Když pes doma štěkne na zvonek, je to v pořádku. Pouze dává najevo, že hlídá svou smečku a obydlí. Ale neustálé zběsilé štěkání, které otravuje život nejen vám, ale i sousedům, už v pořádku není. Důležité je určit slovo, kterým psa, když začne štěkat, důrazně upozorníte. Například »ne« nebo »nesmíš«, psovi to říkejte rázně, ale přitom dostatečně klidně. Neřvěte na něj, to může štěkání jen zhoršit. Pes často přejímá vaše nálady a pocity. Pokud na něj hystericky řvete, nemůžete očekávat, že se uklidní. Pomoci si můžete i pamlskem, ale nedělejte to pravidelně, nebo si pes zvykne, že vždy když nebude štěkat, něco dostane. Pokud pes štěká například před obchodem, tak se i několikrát vraťte a uklidněte ho, dokud nepřestane vyvádět. V extrémních případech můžete použít i speciální elektrické obojky.

  Odnaučte svého psa zlozvyky.
  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Nežebrej!

  Pokud chcete odnaučit psa žebrat, tak musíte být opravdu přísní a nikdy psovi nedávat zbytky jídla, ani nic neházet od stolu. Pouze mu do jeho misky podávejte stravu v pravidelný čas. „Dobré je psům dávat granule nebo konzervy a nevařit jim lidské jídlo. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo. Také na psa nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Opravdu nikdy mu nic neházejte od stolu. Psovi stačí takto přilepšit dvakrát či třikrát a zvykne si loudit,“ vysvětluje odborník na psí výživu Martin Pučálka. Dodržujte pravidlo, že pokud jíte, tak je pes na svém místě. Pes má své krmivo a neměl by vůbec konzumovat to lidské.

  Odnaučte svého psa zlozvyky.
  Autor: profimedia.cz

 • 3.

  Nenič!

  Tento nešvar se neobjevuje pouze u štěňat, ale i dospělí psi mohou zničit věci kolem sebe -  od rozkousaných bot, poničeného nábytku, nebo například z nudy v restauraci prokousat vodítko. Mějte proto vždy pro psa dostatečný počet kousacích hraček či speciálních pamlsků, které psa ve vaší nepřítomnosti zabaví. Pokud bude pes delší dobu sám doma, tak ho předtím vyvenčete a hrajte si s ním, aby si vybil energii a neměl pak doma potřebu ničit své okolí. Hračky noste s sebou, i když jdete se psem například do restaurace nebo kamkoliv, kde by se mohl nudit. Je také důležité zjistit, zda psovo destruktivní chování není pomsta za to, že je například dlouho doma sám.

  Odnaučte svého psa zlozvyky.
  Autor: krmiva-pucalka.cz

 • 4.

  Nech ty »fujtajbly«!

  Psi se také často neuspokojí se svojí krmnou dávkou a na dezert chodí do odpadkových košů či v horších případech do křoví na exkrementy tzv. koprofagie. Pro psy je hledání potravy přirozená věc, je tedy na nás ho tomuto, často nezdravému dojídání, odnaučit. „V mnoha případech se to naučí již ve štěněčím věku, kdy to okouká od ostatních zvířat. Nenechávejte také psa dlouho samotného, může to dělat i z nudy,“ říká odborník na výživu zvířat Martin Pučálka. Důležité je psa opravdu vycvičit na povel přivolání a sledovat ho při venčení. Pokud vidíte, že se blíží k místům, kde by nějaké takové »lahůdky« mohly číhat, tak psa přivolejte k sobě. Dejte mu pamlsek, abyste mu alespoň trochu vynahradili »dobrotu«, o kterou přišel.

  Odnaučte svého psa zlozvyky.
  Autor: profimedia.cz

Dnešní horoskopy