Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Výchovu štěněte nepodceňujte! 5 tipů, jak to dělat správně!

/
 • Pořídit si štěňátko není jen radost, ale i starost o jeho správný vývoj.
  31. března 2017 ● 09:31

  Je malé, chundelaté, roztomilé. Jenže jen z mazlení malé štěně přežít nemůže. Musíte se o něj správně starat a vychovávat ho už od prvních chvil, aby z něj vyrostl zdravý a poslušný pes. Poradíme, jak na to.

 • 1.

  Pelíšek, kde bude mít přehled o »smečce«

  Již od začátku by měl pejsek vědět, kde má svůj pelíšek. Pes potřebuje v bytě své místo, najděte mu takové, kde není průvan, příliš zima nebo teplo a pes z něj bude mít přehled o dění v domácnosti, např. v kuchyni. Nevhodná jsou vyvýšená místa jako je gauč, křeslo a podobně. Pejsek by tak dostal pocit, že je v hierarchii smečky nad vámi. I když je to někdy těžké, rozhodně pejskovi nedovolte s vámi spát v posteli, zvykne si na to a neodnaučíte ho to.

  Pořídit si štěňátko není jen radost, ale i starost o jeho správný vývoj.
  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Loužičkám se nevyhnete

  Čistotnost patří k přirozeným projevům psa, takže si malou potřebu nechává až na ven. Malá štěňátka ale tento smysl nemají úplně vyvinutý. S počůranou podlahou je potřeba se ze začátku smířit. Vyhraďte štěněti místo, nejlépe v předsíni, kam dáte hadry a vždy když uvidíte, že pes chce udělat loužičku, tak ho tam přeneste. Ze začátku choďte s pejskem zhruba každé dvě hodiny ven - pravidelně po jídle, po hraní, ráno, před spaním… a pokaždé když vykoná potřebu, ho chvalte a odměňte.

  Pořídit si štěňátko není jen radost, ale i starost o jeho správný vývoj.
  Autor: krmiva-pucalka.cz

 • 3.

  Krmení je velmi důležité

  U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj.  Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin, aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menších plemen okolo 30%. „Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na psí výživu.

  Pořídit si štěňátko není jen radost, ale i starost o jeho správný vývoj.
  Autor: krmiva-pucalka.cz

 • 4.

  Výživné rituály

  V rámci správné výživy u štěňat i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2 až 3x denně a u dospěláků 2x denně. „Podstatné je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Aby nedošlo k torzi (přetočení) žaludku. Optimální je 30 minut,“ dodává Martin Pučálka. Pejska při jídle nikdy nerušíme. Misku s jídlem také nenechávejte u pejska delší dobu než půl hodiny. To co pejsek nesní, odneseme. Naučíme ho tak dojídat. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody hned vedle jídla.

  Pořídit si štěňátko není jen radost, ale i starost o jeho správný vývoj.
  Autor: Shutterstock.com

 • 5.

  Výcvik poslušnosti

  Již od šestého týdne je štěně připravené začínat s jednoduchým výcvikem. To, co zanedbáte ve štěněčím věku, se vám pak ve starším věku vrátí v podobě výchovných problémů. Pro začátek začněte se základními povely, jako je sedni, lehni, a přivolání. Základem je štěně vždy pochválit pamlskem. Nikdy mu nedávejte pamlsky jen tak bez důvodu, pouze když provede dobře určený povel. Cvičení nikdy časově nepřehánějte, pro pejska to stále musí být hra. Jakmile vidíte, že ztrácí zájem, přestaňte s výcvikem. Důležité je, aby pejsek vždy příkaz dokončil.

  Zdroj: krmiva-pucalka.cz

  Pořídit si štěňátko není jen radost, ale i starost o jeho správný vývoj.
  Autor: profimedia.cz

Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy