Starší děti si už většinou našly svůj oblíbený časopis a občas nakouknou i do novin, které domů rodiče přinesou. Šikovní žáčci ze základky Smolkova navíc důvěrně znají také vlastní školní časopis Smolík, na jehož tvorbě se někteří dokonce podílejí. Jak se ale ty opravdové noviny a časopisy vyrábějí? Zjistit to prý pro ně bylo velkým lákadlem. S nadšením proto přijali pozvání do mediálního domu Czech News Center, který prostřednictvím svých produktů oslovuje téměř 3,5 milionu čtenářů  a téměř 3, 5 milionu návštěvníků na internetu, a je tak nejsilnějším na českém trhu.

Školáci navštívili mediální dům Czech News Center
Autor: archiv Blesku

V deníku je fofr!

Zvídaví školáci nejdříve navštívili redakci deníku Blesk, který zůstává s 1 032 000 čtenářů nejčtenějším deníkem u nás. Seznámili se s tím, co obnáší práce redaktora, kde se informace hledají, jak se zpracovávají  a co všechno předchází tomu, než se podklady dostanou ke grafikovi a nakonec k samotnému čtenáři. A jejich dojmy? „Moc se mi líbilo prostředí redakce, spousta počítačů a moderní technika, kterou mají redaktoři a grafici k dispozici. Myslím si, že je novinařina atraktivní, musí to být prima vědět všechno dřív než ostatní, znát se s herci, se sportovci a tak. Jen netuším, jak může redaktor uhlídat všechno, co se kde šustne, aby mu nic neuniklo a na druhý den to bylo v novinách. Má nejspíš fofr, “ popsala své dojmy Adriana ze šesté třídy, která by ráda vystudovala nějakou uměleckou školu a nebránila by se ani psaní. Dotazy se týkaly i tohoto, zda musí mít redaktor novinářskou školu a co je třeba udělat, aby mohl  člověk do novin přispívat. „Dozvěděla jsem se, že když budu mít něco skutečně zajímavého a pošlu to do redakce, může se ze mě stát klidně externí dopisovatelka,“ poznamenala Jana z deváté třídy, která se chystá na gymnázium a pak možná i na žurnalistiku. Mnohé zaujalo, že redaktor nemusí být nutně vystudovaný novinář, ale například i zdatný ekonom nebo politolog.

Dětem se líbil i interiér zpravodajského sálu
Autor: archiv Blesku

Dobrodružná výprava

Dalším místem, kam žáci zavítali, byla redakce oblíbeného vědecko-technického magazínu ABC. Také zde se dozvěděli, v jakém režimu se jednotlivá čísla připravují, jak probíhá jejich výroba a jak vypadá spolupráce s tiskárnou. Děti samozřejmě časopis ABC znají, tak i jejich otázky byly mnohem konkrétnější. Nejvíc je zajímalo, jak se vybírá fotografie na titulní stranu, kdo vymýšlí vtipy, kde redakce bere komiksy či vystřihovánky a co se dělá s výtisky, které se neprodají. „Ábíčko se mi líbí, i když mám rád spíš  časopisy mysteriózní a fantasy. Připadá mi ale, že dávat dohromady jeho obsah musí být zajímavým dobrodružstvím a autoři si to nejspíš užívají,“ přidal své dojmy jeden z deváťáků. Nadšenými komentáři ovšem nešetřili ani ostatní jeho spolužáci, pro které byla návštěva mediálního domu zážitkem a možná i inspirací. Kdo ví, třeba se z některého skutečně novinář vyklube.

Sledovali i to, jak se ABC zpracovává graficky
Autor: archiv Blesku
       

Žákovský parlament, ZŠ Smolkova, PRAHA 4

Na ZŠ Smolkova pracuje několik let žákovský parlament. Cílem jeho aktivit je podporovat přátelské vztahy mezi spolužáky, mezi třídami i mezi žáky a pedagogickým sborem. Těžištěm jeho práce je tvorba školního časopisu Smolík a pořádání řady akcí, například sportovních turnajů, vědomostních soutěží, akademie, majálesu, loučení se školním rokem. Zástupci Žákovského parlamentu pomáhají i při spolupráci s organizací Život dětem a od roku 2012 jsou členy celopražského Parlamentu dětí a mládeže. Přátelské klima ve škole pomáhá udržovat i projekt Patron, kdy žáci 8. a 9. ročníků opatrují své mladší spolužáky jak ve třídách, tak při mimoškolních aktivitách.