Zmíněným infekcím se sice nelze zcela vyhnout, ale lze jim předcházet i urychlit uzdravení v případě, že už se tělo nemoci neubrání. Hlavní cestou je posílit imunitní systém. Důležitá je pestrá strava, dostatek odpočinku a spánku, pohybu, otužování. Mnohdy ale ani to nepostačuje. Pak je vhodné poohlédnout se po potravinových doplňcích podporujících funkce imunitního systému, aby se dokázal účinně bránit a vyhrávat nad infekcemi, ale také doplňcích obsahujících složky, které aktivně ničí viry, bakterie i plísně a urychlují regeneraci.

Tradiční cesta „vše v 1“

Existuje možnost pořídit několik potravních doplňků s různými účinky, ale lze najít i takové, v nichž se snoubí více protiinfekčních mechanismů. Mezi ně patří produkty z medicinálních hub, jejichž schopností využívá již po tisíce let tradiční čínská medicína i třeba jihoameričtí indiáni. Mezi dnes nejoblíbenější a nejčastěji užívané léčivé houby patří např. Reishi, Shiitake, Maitake, Chaga, Agaricus, Cordyceps…

Autor: Shutterstock

V čem spočívá síla hub?

Co léčivé houby dokážou? Jsou bohaté na biologicky aktivní složky, které posilují imunitní systém. Obsahují např. vitamíny, minerální prvky, jako selen, terpenoidy, flavonoidy, esenciální aminokyseliny, polynenasycené mastné kyseliny, ale hlavně beta glukany, které jsou extrémně silným imunostimulátorem. Medicinální houby zvyšují počet imunitních buněk, jejich aktivitu, schopnost leukocytů pohlcovat cizorodé částice, tvořit aktivitu a migraci imunitních buněk podporujících látky - cytokiny, ale také zvyšují produkci tolik potřebných protilátek B lymfocyty.  Mnohé složky medicinálních hub mají schopnost přímo působit na infekční mikroorganismy. Jsou pro ně „toxické“, zatímco pro lidské buňky naprosto bezpečné. Tyto houbové složky blokují dělení a šíření virů či bakterií po organismu a přímo je zabíjejí. Houby jsou „nebezpečné“ pro chřipkové viry, viry hepatitid, HIV, pro bakterie, jako jsou streptokoky, stafylokoky a mnoho dalších.

Léčivé houby také podporují hojení a regeneraci kůže a sliznic, které jsou přímými vstupy infekcí do organismu. Jsou účinné i při celkovém posilování fyzické i psychické kondice.

Proti nemoci i při ní

Preparáty z medicinálních hub lze užívat jako prevenci na počátku kritických ročních období, ale i v době, kdy se infekce začíná projevovat. Pomohou bránit propuknutí infekce v plné její síle. Ani v případě, kdy již nemoc udeřila, není nutné se pomoci hub zříkat. Medicinální houby lze totiž užívat i v kombinaci s antibiotiky, což urychlí likvidaci infekce, sníží riziko výskytu komplikací a podpoří rekonvalescenci.