Plánujte a vytvořte řád

Věnujte denně alespoň dvacet minut poctivému plánování. Usnadní vám to chod dnů následujících. Zautomatizování přípravy dalšího dne se vyplatí dělat pravidelně – ideálně večer nebo ráno. Snažte se, aby určité činnosti měly vyhrazený svůj čas, snáz pak zvládnete všechno sladit.

Dejte si pauzu

Zkuste vystoupit z autobusu o zastávku dřív a do družiny dojít pěšky nebo se zastavit na kávu. V případě, že dobíháte do družiny na poslední chvíli, dopřejte pauzu doma sobě i dítěti. Přechodová fáze je pro pohodu doma velmi důležitá.

Řešte jen zásadní problémy

Během dne narazíte na spoustu neplánovaných překážek. Zkuste řešit jen ty, které opravdu ohrožují klidný chod života. Je to těžké, ale naučte se vidět nečekané překážky jako výzvy. Situace se jenom změnou pojmenování stanou řešitelnější.

Delegujte radosti i práci na jiné

Nenechte si nahromadit práci, včas hledejte způsoby, jak najít pomoc a delegovat úkoly. Placený úklid, výpomoc rodiny, ale i zapojení dětí do chodu domácnosti.

Nebuďte otrokem mobilu

Pokud máte vymezený čas s dětmi, zkuste tuto dobu nebýt otrokem mobilního telefonu. Nakoukněte, kdo volá, a pokud to zrovna »nehoří«, vyřiďte tento hovor později. Závislost na mobilu narušuje soustředění vaše i soustředění dětí.