Jak se správně učit?

* Vypněte televizi a hudbu.
* Střídejde předměty, technické s humanitními.
* Nenechte dítě, aby odkládalo učení do pozdních
večerních hodin.

Ukažte, že má učení smysl!

Nejen my, ale i děti potřebují chápat, jaký má jejich činnost smysl. Snažte se vysvětlit či ještě lépe prakticky ukázat, k čemu se bude vašemu dítěti učivo
hodit, jak jej může využít a podobně.

Nechte dítě alespoň částečně rozhodovat!

Všichni jsme při práci spokojenější, pokud si můžeme volit pořadí činností a způsob, jakým je vykonáme. Nechte své dítě rozhodovat, zda si potřebuje nejprve odpočinout a pak se učit, jestli začne češtinou a přírodopis nechá na později.

Nebuďte za drába!

Nikdo nemá rád, když mu někdo stále stojí za zády a kontroluje ho. Ani naše děti. Z kontroly jsou nervózní, naučí se toho méně. Navíc kontrolou dítěti vzkazujete, že učení je nuda a nikdo by se mu nevěnoval s chutí a zájmem, pokud by nad ním nestál přísný kontrolující dozorce. A hlavně, střezte se vět typu: „Prostě to musíš dělat, protože ti to říkám!“ Tím zabijete ochotu dítěte ke spolupráci!

Motivujte!

Motivace je síla, pohon, který nás žene dále a vybízí k činnosti. Práce jde lépe od ruky, když před sebou vidíme cíl. Děti fungují stejně. Jsou motivované, důsledné a snaživé, pokud ve své činnosti vidí smysl, baví je. Jestliže mohou svou činnost řídit a určovat.

Odměny a tresty fungují krátkodobě!

Dítě se něco naučí s vidinou nového telefonu, a jakmile jej dostane, vesele
vše zapomene. Navíc, když slíbíte odměnu jednou, musíte i podruhé, a to
leze do peněz. Odměny a tresty také způsobují, že se dítě soustředí na
slíbenou odměnu a samotnému učivu věnuje mnohem méně pozornosti.

Respektujte, jak se dítě učí!

Někomu vyhovuje sedět u stolu jako přibitý a jinému skákat na posteli a u každého výskoku zakřičet vyjmenované slovo. Každý se prostě učíme jinak.