Nestačí pouze jít si zacvičit po práci, ale během dne si naplánovat čas, kdy se na chvilku projdete a ideálně každých 30 minut se nad počítačem postavíte. Stačí minuta, která dokáže rozpohybovat metabolismus a udělat zázraky. Sezení delší než 50 minut může být naopak časem velmi destruktivní.

Stačí si stoupnout

„Vědci z Mayo Clinic a institutu obezity na Universitě v Arizoně v Americe zjistili, že zdravotní stav zaměstnanců i jejich efektivitu pomáhá zlepšit zavedení vyvýšených stolků, které mají lidé vedle svých stolů nízkých. Nejde o žádnou složitou konstrukci, ale o zcela jednoduchou záležitost, kdy si prostě stoupnete a svůj notebook nebo klávesnici položíte na vyvýšený stolek, takže můžete pracovat dál a zároveň udělat něco pro své zdraví,“ říká kouč Martin Škába, který se zabývá vlivem životního stylu na pracovní výkon a pomáhá firmám zlepšit zdravotní stav zaměstnanců.

Čtvrtý největší zabiják

Velkým trendem zejména u velkých společností je pak přítomnost běhacích nebo chodicích pásů v budově, často dokonce přímo v kanceláři. „Člověk je geneticky navržen tak, aby byl více či méně stále v pohybu. Dnes je ale trend takový, že sedíme osm až deset hodin v práci, pak se domů dovezeme autem a opět se usadíme – pro změnu k televizi. V takovém těle se pak prokazatelně začnou rozvíjet chorobné procesy,“ varuje Martin Škába s tím, že i Světová zdravotnická organizace dnes uvádí »nečinnost« jako čtvrtého největšího zabijáka dospělých, který je zodpovědný za 9 % předčasných úmrtí!

10 rad, jak si sezením nesnížit pracovní výkon

1. Každých 30 minut vstaňte ze židle a na minutku se projděte nebo se alespoň zvedněte a protáhněte – klidně i v obleku, stačí jen rotace trupu ve stoje a dřep s otočením trupu.

2. Vytvořte si alternativní variantu zvýšeného stolu, abyste mohli pracovat i ve stoje.

3. Pokud je to možné, neposílejte kolegům pořád jen maily, zvedněte se a běžte jim říct, co potřebujete.

4. Zapomeňte na výtah, schody vždy vyjděte.

5. Parkujte dále od vchodu do firmy, než jste zvyklí.

6. Choďte ke svému pracovnímu stolu delší cestou, každý pohyb a krok se počítá.

7. Používejte v kanceláři míč a poseďte si na něm.

8. Během oběda si udělejte malou procházku.

9. Každý den choďte alespoň 20 minut tak rychle, abyste se zpotili.

10. Každé ráno udělejte pár kroků, dřepů nebo jiných jednoduchých pohybů.

Alarmující čísla

Lidé, kteří prosedí denně více než patnáct hodin, mají větší pravděpodobnost, že zemřou dříve. Uvádí to studie Stevena Blaira z univerzity v Jižní Karolíně, která zkoumala v letech 1982 až 2003 celkem 7 744 lidí ve věku od 20 do 89 let. Z té dále vyplývá, že ti, kdo stráví sedacími činnostmi více než 23 hodin za týden, jsou o 64 % více ohroženi rizikem úmrtí na srdečně cévní onemocnění, než ti, kteří sedí »jen« 11 hodin týdně. Každá hodina u televize strávená vsedě zvyšuje o 18 % riziko vzniku srdečně cévních onemocnění.

Zdroj: www.skaba.cz