Nepodceňujte přípravu

Důležité je, aby dítě mělo doma odlehlý kout, kde se může nerušeně soustředit. Dohlédněte na to, aby ho v té době neobtěžoval řev mladších sourozenců nebo štěkot psa. Mobil a počítač, kam chodí zprávy od kamarádů, by měl být vypnutý. Co povzbudí mysl je hrnek zeleného čaje.

Napište společně plán

Na velkou písemku to chce učit se alespoň dva dny předem! Proberte s vaší ratolestí všechny zkoušky a testy, které ji v brzké době čekají a společně si učení naplánujte. V seznamu činností si pak může školák odškrtávat, co už splnil. Třeba, že se naučil 12 nových slovíček, probral látku z dějepisu, která mu dělala problémy, nebo si vyhledal na internetu podrobnější informace o literárních dílech, aby si je snadněji zapamatoval.

Učení v intervalech má smysl

Nenuťte vaše zlatíčka, aby seděla nad učivem celé odpoledne. Nemělo by to efekt, dítě se snadno rozptýlí a unaví. Lepší je rozdělit mu učení do krátkých časových bloků – například 30 minut učení, 10 minut pauza, 15 minut učení, 5 minut pauza a tak dále. Přestávky mezi učením by mělo dítě vyplňovat nenáročnými aktivitami, které úplně neodvedou jeho pozornost – ideální je třeba utírání nádobí, přečtení článku v časopisu, vyvětrání pokoje, oloupání jablka, uvaření čaje

Taháky povoleny

Nenabádáme vás k tomu, abyste dítěti povolili ve škole podvádět. Ale když si z učebnice a sešitů bude dělat samostatně poznámky, které si barevně zvýrazní a podtrhá si v nich zásadní informace, látka mu půjde do hlavy mnohem snáz. Vyzkoušeno!

Opakování, matka moudrosti

Školák by si měl neustále připomínat to, co mu dělá největší problémy. Pokud se právě nabifloval látku a rozhodl se to pro dnešek už „zalomit“, vysvětlete mu, že nic nezkazí, když si problémové části zopakuje ještě jednou. Čím víckrát si látku přečte, a to nejlépe nahlas, tím snadněji se mu zafixuje do paměti.