Ideální na hubnutí
Chcete shodit nějaké to kilo do plavek? Pak si dejte každý den na talíř cuketu. Z devadesáti procent ji totiž tvoří voda, a ve 100 gramech se skrývá jen 19 kalorií!
Je zdraví prospěšná
Je zdrojem vlákniny, vitamínů skupiny B, kyseliny listové, sacharidů i minerálních látek. Má blahodárný vliv na vylučování odpadních látek z těla, odstraňuje zácpu, zajišťuje přísun bílkovin a posiluje funkci sliznice střev.
Žlutá cuketa
Má světlejší dužinu a krásně žlutou slupku, proto je škoda ji loupat. Hodí se hlavně do salátů, slaných koláčů, lasagní nebo do leča. Výborná je z ní i letní cuketová polévka.
Zelená cuketa
Nejlepší jsou plody v délce 20 až 25 cm, které jsou jemné a bez semínek. Úžasně chutnají hlavně na grilu, když je nakrájíte na kolečka a zakapete olivovým olejem. Pochutnáte si ale i na cuketových placičkách nebo karbanátkách. Strouhanou cuketu můžete použít i při pečení sladkých koláčů a buchet! Kulaté cukety si zase svým tvarem přímo říkají o to, abyste je naplnili nádivkou dle chuti.
Proč se jim říká taky cukíny?
Oba názvy mají původ v italskémvýrazu pro tykev: zucca. V Itálii se většinou používá ženská zdrobnělina slova v množném čísle, zuchinne (čti cukyny).
Dva tipy na levnou večeři
Cuketový mozeček
Cuketové lodičky
Cuketu podélně rozkrojte a vydlabejte dužinu. Naskládejte na vymazaný plech. Do náplně rozsekejte dužinu a přidejte okořeněné mleté maso smíchané se strouhankou. Můžete přidat zbytky z lednice- slaninu, šunku, sýr. Nakonec náplň zakápněte olivovým olejem, posypte čerstvými bylinkami a dejte na půl hodiny zapéct do trouby.
Tip: Solte až na konec!
Protože cukety pouštějí hodně vody, solte je při vaření, pečení nebo grilování až těsně před koncem. Tak zůstanou pěkně šťavnaté a »nerozblemcané«. Když byste cuketu osolili hned, těžko z nich uděláte třeba placky, protože by »těstíčko« bylo příliš tekuté.