Základem dnešní stavebnice VARI Global je pohonná jednotka. Ta se skládá ze čtyřtaktního spalovacího motoru, mezipříruby s tříčelisťovou automatickou odstředivou spojkou o průměru 80 mm a vodicími rukojeťmi, které nepostrádají antivibrační systém a nastavení příčného i podélného sklonu přímo z místa obsluhy.

Podle požadavku zákazníka můžeme nabídnout celkem tři motory s vertikální vývodovou hřídelí - základní volbu prezentuje nový OHV motor VARI XP 200 se zdvihovým objemem 196 ccm, litinovou vložkou válce a valivým ložiskem na straně vývodového hřídele. Střední cestu zastupuje osvědčený motor HONDA GCV 160E, vynikající svým snadným startem, nízkou spotřebou paliva a také rozvodem OHC. Pro nejnáročnější zákazníky z řad měst a obcí nebo technické fajnšmekry nabízíme semiprofi motor HONDA GSV 190A s litinovou vložkou válce, valivými ložisky klikové hřídele, jinými pístními kroužky a také dvojitým filtrem vzduchu. Řada GSV díky provedeným úpravám vyniká téměř dvojnásobnou životností oproti standartní řadě motorů GCV.

pluh oboustranný
Autor: www.vari.cz

Výhody pohonných jednotek VARI:

1)    Nízká hmotnost - pohonná jednotka GCV 160 dosahuje hmotnosti pouhých 20 kg, což bylo docíleno váhovým optimalizováním mezipříruby

2)    Omezení únavy obsluhy - antivibračním systémem je dosaženo snížení únavy rukou

3)    Snadná manipulace - připojení motorové jednotky je bez použití nářadí

4)    Plynulý náběh přenosu síly - odstředivá spojka zajišťuje plynulý rozběh celého stroje, konkurenční produkt s řemenovým převodem se rozjíždí s citelným škubnutím

5)    Nízká spotřeba paliva - všechny motory VARI a HONDA dosahují nízké spotřeby a plní emisní předpis Euro2

6)    Jeden motor na různé práce - jednou pohonnou jednotkou obsloužíte mnoho různých strojů a zařízení

Tahání vozíku, orba, shrnování sypkých hmot

Převodová skříň VARI DSK 317.1/S je určena pro všechny práce půdního programu, tahání vozíků nebo shrnování sypkých hmot. Pohonná jednotka se připojuje na horní přírubu a zajišťuje pomocí dvou upínacích prvků a kličky.  Základem je celolitinová skříň s broušenými čelními ozubenými koly a stálou olejovou náplní. Pomaloběžný převod na hnací osu se děje za pomocí za studena válcovaného a cementovaného šneku, šnekové kolo je bronzové. Řazení tří dopředných rychlostí i zpětného chodu je řešené napřímo, za pomocí páky - rychlosti se přeřaďují při volnoběžných otáčkách motoru. Převodovka se dodává s 12“ foukanými koly a vnějšími kolovými závažími. Kola disponují vypínatelnými volnoběžnými náboji a lze je zaměnit za kypřící ústrojí různé šířky, přičemž výměna je taktéž proveditelná bez využití jakéhokoliv nářadí - osa kol nebo nože rotačního kypřiče se demontují po vyjmutí rychloupínacích prvků.

Víte, že?

Drtivá většina konkurenčních produktů má převody řešené řemeny, tudíž změnu rychlostí je nutno provádět při vypnutém motoru. V základní výbavě nedostáváte ani tažnou nápravu, taktéž je nutno dokupovat závaží a redukce rychlostí. Takový stroj VARI Global jasně převyšuje cenou, použitelností a kvalitou však nikoliv.

Kartáč
Autor: www.vari.cz

Příslušenství

Veškeré tažené příslušenství kromě vozíků a brzdící radličky se připojuje do závězného zařízení BZN-002.

Připojení k převodové skříni DSK 317.1/S Global přes nastavovací těleso:

Oboustranný pluh APH-352

Jednostranný pluh levý APJ-018L

Jednostranný pluh levý APJ-018P

Vyorávací radlice AVB-400

Vyorávací radlice AVR-453

Smyk stavitelný S-1000

Brány hřebové ABR-453

Brány hřebové BH-138

Kombinátor K-720

Připojení k převodové skříni DSK 317.1/S Global bez využití nastavovacího tělesa:

Pasivní plečka s nosičem NM1-001

Kypřič radličkový AKY-356

Válec tažený VT-1000

Provzdušňovač tažený PT-1000

Připojení k převodové skříni DSK 317.1/S Global přes horní závěs Z-01:

Nosič radličky s radličkou N-3 (pro rotační kypřič)

Sedačka bržděná AV-3

Vozík ANV-400

Připojení k převodové skříni DSK 317.1/S Global s otočeným závěsným zařízením

BZN-002:

Nosič NM1-001 s dvěma hrobkovacími radlicemi

Připojení přímo na těleso převodové skříně DSK 317.1/S Global:

Nosič závaží NZ-5/317

Vodicí kolo VK-Global (pro rotační kypřič)

Kryt úplný T-20 (pro rotační kypřič)

Připojení na hnací šestihrany převodové skříně DSK 317.1/S Global:

Proorávací kola PK-Global

Kypřicí ústrojí KUK / KUR

Tažná náprava 12“ TN - Global

Připojení před převodovou skříň DSK 317.1/S Global s namontovaným závěsem BZN-002:

Sazeč brambor SB-40

Shrnovací radlice ASR-1000

Bubnová sekačka
Autor: www.vari.cz

Výhody malotraktorů VARI Global:

1)    Snadná obsluha - všechny ovládací prvky máte perfektně po ruce, při změně rychlostí není třeba zhasínat motor, přímé řazení rychlostí

2)    Kvalitní konstrukce - ozubení a šnekový převod pracuje ve stálé olejové náplni, nechybí odvzdušňovací ventil skříně převodovky

3)    Vysoká hmotnost pro půdní práce - při správně provedeném nastavení je provádění prací s půdou bezproblémové, stroj nemá díky závažím potíže s přenesením výkonu na zem, celková hmotnost při osazení všemi závažími činí až 250 kg

4)    Rychlá a beznářaďová přestavba na rotační kypřič - díky rychloupínačům je záměna tažné nápravy za nože rotačního kypřiče záležitostí okamžiku

5)    Skladné a kvalitní příslušenství, zabírající málo místa

6)    Snadný převoz i v automobilu - stroj lze bez nářadí rozložit na několik podkompletů, což snižuje prostorovou náročnost na převoz

Sečení, sušení sena, úklid

Menší převodová skříň řady DSK 316.1 je určena pro pohon aktivních adaptérů. Nabízí se ve dvou provedeních - základní verzi prezentuje jednorychlostní DSK 316.1 PSVN s vypínáním náhonu příslušenství, modernější provedení DSK 316.1 PSZ pak disponuje ještě zpátečkou. Řazení rychlostí u provedení PSZ se děje taktéž řadicí pákou při volnoběžných otáčkách motoru. Dle potřeby je možno vypínat pojezd páčkou na řidítkách.

Převodová skříň je konstruována jako šneková s hypoidními převody a stálou olejovou náplní. Jak je již zvykem, šnek uvnitř převodovky disponuje cementováním a je válcovaný za studena, šnekové kolo pak obrobek z bronzu. Pohonná jednotka se nasazuje na přírubu v horní části skříně a zajišťuje kličkou, pro připojení příslušenství není třeba nářadí. Pojezdová kola jsou dušová a foukaná, pneumatiky Sava mají velikost 3,5 x 6“.

Příslušenství

Bubnové sečení Samson 56 - adaptér pro sečení vysoké trávy, vybavený čtyřnožnovým diskem se záběrem  56 cm a spodním celoplošným splazem na ložisku a vysokým naváděcím krytem. Pohon od převodové skříně zajišťuje kardanový hřídel a kuželová převodovka s hypoidním soukolím.

Lištová sekačka LSE 120 - bezprstová lišta ESM se záběrem 120 cm, určená pro sečení rozlehlých a pravidelně udržovaných luk.

Mulčovač Tajfun 52  - mulčovací sekačka se záběrem 52 cm, určená pro bezodpadovou údržbu travnatých ploch. Pohon od převodovky DSK 316 je řešen v podobném duchu jako u sekačky Samson.

Pásové obraceče OP 1.1/1.2 - obracáky sena s bantamovými koly a záběrem 100, resp.

120 cm. Pohon se děje krátkou hřídelí a řemenovým převodem. Pro zimní údržbu můžete tyto obraceče doplnit o pryžové lopatky na úklid sněhu.

Zametací kartáče KV-100 - kartáče pro úklid ploch. Disponují štětinami uzpůsobenými po spirály, měnitelným směrem odhozu a záběrem 100 cm. Existují dvě provedení - letní s kropením a sběrnou nádobou a zimní, jež tyto prvky postrádá.

Shrnovací radlice ASR 850 - radlice se stranovým nastavením a šíří záběru 85 cm pro úklid sněhu.

Sněhová fréza SF-55  - dvoustupňový adaptér se záběrem 55 cm a ozubeným šnekem pro úklid čerstvého nebo prašného sněhu.

Drtič zahradního odpadu Kajman-55 - robustní drtič, který zvládne rozsekat větve s průměrem až 55 mm. Lze volit dvě hrubosti drcení výměnou síta za jiné.

Sulka AV-650 - brzděná sedačka pro práci na velkých plochách, kola 6“.

Výhody malotraktorů VARI s převodovkou DSK 316:

1)    Nízká celková hmotnost a obratnost - při sečení a dalších pracích je třeba, aby stroj byl malý a obratný, například při sečení pod stromy.

2)    Kvalitní konstrukce - hypoidní soukolí, stálá olejová náplň, připojení adaptérů bez nářadí. Zapomeňte na dlouhé nastavování řemenů a kupování redukcí pro vyšší výkon v horších podmínkách. Lze používat i pro náročnější nasazení.

Provzdušňovač a prořezávač trávníku
Autor: www.vari.cz

Přímopřipojitelné stroje

K pohonné jednotce můžete připojit několik strojů pro různé použití, které dále rozšiřují použitelnost celé sestavy.

Šrotovník - slouží pro jemné nadrcení obilí pro ryby nebo hospodářská zvířata

Rotační plečka RP T-2/S - rotační kypřič se šnekovou převodovkou pro jemné meziřádkové kypření půdy, volitelná šíře záběru 11,18, 27 nebo 33 cm. Lze pohánět dvou i čtyřtaktním motorem. 

Provzdušňovač PP-60 - stroj se záběrem 55 cm určený pro čištění trávníků, přičemž pružinové hrabice můžete vyměnit za vertikutační nože. Technicky má PP-60 stejný technický základ (převodovku) s rotační plečkou, PP-60 je možno zakoupit i jako samostatnou přestavbovou sadu.

Čerpadlo DZP-005/S - vodní pumpa se sací výškou až 5 m a výtlakem kolem 100 l/min. V základu je vybaveno sací hadicí o délce 5 m a sacím košem.

Bubnová sekačka BDR-650V - Unikátní podvozek bubnového sečení se záběrem 62 cm a dvojitým diskem VARI se čtyřmi sekacími noži. Díky zdvojené řemenici a otáčecím nýtkům na přírubě ji lze použít pro dvoutaktní i čtyřtaktní motory.  Zapínání sečení je umístěno na rámu stroje, foukaná kola mají velikost 3,5 x 6“.

Vari Systém si můžete poskládat přesně podle svých aktuálních potřeb a kdykoliv ho doplňovat.

Vari si také velmi dobře drží cenu při následném bazarovém prodeji, proto je doboru investicí která neztrácí na hodnotě tak jako většina spotřební zahradní techniky.

VARI to jsou kvalitní pomocníci po celý rok.

Nákupem VARI podpoříte český průmysl a výrobu, společně s tradiční značkou která bez přerušení působí na trhu od roku 1969.