Jak se co dělá?
Jste úplný začátečník? Rodina vás k vaření nevedla a vám se teď také „nevede“?

Pak bude vaším největším pomocníkem na internetu www.youtube.com. Nevíte, jak udělat sníh z bílků, jak nakrájet cibuli, nebo se chcete pustit do sushi a rolování vás děsí. V tutoriálech se dozvíte jak na to, a navíc vám to také někdo prakticky předvede. Dokonce, i když už jste v plné akci a s rukama od těsta, hlasové vyhledávání (které mimochodem funguje i pro češtinu velmi s dobře) vám pomůže. Nevíte, jak vypadá bulgur, nebo kolik gramů je unce? Zeptejte se.


Pokud na kuchyňských specialitách selhává vaše znalost jazyků, využijte překladač, třeba Google translater. Ten vám pomůže dokonce, i když máte recept třeba v časopise. Stačí text vyfotit mobilem, vyznačit slova, kterým nerozumíte a »přítel na telefonu« už si s tím poradí.

Pokud jste už krájení cibule natrénovali, můžete se pustit do internetových specialit.

Kuchařka? Nemám.

Nejste zrovna sběrateli receptů?  Nemusíte být. Stačí si stáhnout do telefonu nebo tabletu, případně notebooku - se stolním počítačem se přece jen vaří hůř, pokud nemáte garsonku, kde je kuchyň zároveň i pracovnou a ložnicí - některou z kuchařských aplikací a ušetříte místo v knihovně. Navíc bývají zdarma, takže šetří nejen místo.

Sdělená bolest, poloviční bolest

Receptů na internetu je nepřeberné množství a může se stát, že si nevyberete ten pravý. Vyplatí se sledovat hodnocení receptu, případně přečíst si diskusi pod ním. Vaši »předjezdci« už recept otestovali a je velká pravděpodobnost, že narazili na některá jeho úskalí. Příliš řídké těsto, málo, nebo moc soli, cukru, koření? Čím víc hodnocení, tím víc jsou recepty „odladěné“.

Průzkumníci a experimentátoři také mohou porovnat víc různých verzí a vybrat si tu, která je jejich jazýčku nejbližší.

Půvab sdílení

No a když se vám jídlo povede, a mobil máte zrovna u ruky, tak šup s ním na síť, aby ho kamarádi mohli obdivovat. Třeba se vám vaření zalíbí, a časem ovládne youtube váš videoblog o dortech, grilování, nebo třeba o krájení ovoce.