Češi stárnou. Lidí starších 65 let prudce přibývá a v roce 2050 se dokonce jejich počet zdvojnásobí. A seniorů nad 85 let bude dokonce 5x více!

Přitom právě lidé nad osmdesát let, kteří se už o sebe nedokážou postarat, nejčastěji končí zbytečně v ústavech. A nemuseli by! Na různé možnosti a služby, které by právě tito senioři i jejich rodiny mohli využívat, upozorňuje občanské sdružení Život 90 a jeho kampaň Žít déle doma.

„Podle našich zkušeností stojí za umisťováním seniorů do trvalé ústavní péče hlavně nízká informovanost o alternativních službách. Chceme proto zvýšit orientaci pečujících rodin i samotných seniorů v této oblasti. Chceme, aby staří lidé žili ve svých domovech, v okruhu svých blízkých. V ideálním případě tak nedopustíme nebo alespoň maximálně odsuneme moment, kdy bude nutné umístit je do zařízení trvalé péče,“ říká Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90.

Možnosti, jak lze o staré lidi pečovat doma:

Půjčovny kompenzačních pomůcek

Co nabízí: zapůjčení pomůcek (chodítka, klozetová křesla, berle), které pomůžou ulehčit život. Některé pomůcky je možné si »nechat napsat« od ošetřujícího lékaře, ale ještě před tím se vyplatí si je půjčit a doma vyzkoušet. Třeba jestli pomůcka odpovídá typu vany nebo jestli se vozík vejde do výtahu...

Kolik stojí: Půjčovné začíná na pár stokorunách měsíčně (hole, podložní mísy) a může se vyšplhat až na tisíce za měsíc (elektrické polohovatelné lůžko, vozíky)

Osobní asistence

Co nabízí: pomoc s běžným životem (oblékání, česání, koupání, vaření, nákupy, cesty k lékaři, na úřady…). Navíc ale ještě osobní asistent nabízí i společné trávení času (posezení, procházky apod.)

Kolik stojí: Maximálně 120 Kč za hodinu

Pečovatelská služba

Co nabízí: pomoc v domácnosti (donášky obědů včetně přípravy a podávání), pomoc s osobní hygienou (koupel) i s domácností (úklid, nákup, praní a žehlení). Většinou to funguje tak, že pečovatelka dochází v předem domluvený čas a pomáhá podle dohody.

Kolik stojí: Maximum je 120 Kč za hodinu. Účtuje se ale jen využitá doba. Pokud pomoc s koupelí trvá 30 minut, zaplatí senior maximálně 60 Kč.

Odlehčovací služba

Co nabízí: dočasně přebírá starost o seniora a umožní tak člověku, který o něj pečuje, absolvovat například dovolenou nebo léčení v nemocnici. Osamělým důchodcům nabízí pobyty např. v období rekonvalescence, po návratu z nemocnice nebo v kalamitních situacích (rekonstrukce bytu, rehabilitace po operacích apod.). Délka pobytu v odlehčovací službě je ale maximálně 3 měsíce.

Kolik stojí: Cena se skládá ze tří částí: pobyt -160 Kč za den, strava (3 hlavní jídla) - 140 Kč za den a úkony péče - 120 Kč za hodinu.

Denní stacionáře a centra denních služeb

Co nabízejí: denní péči o seniory, kteří se neobejdou bez neustálé pomoci. Senioři žijí doma, ale v centrech tráví část dne, kdy jsou jejich rodiny v práci. Personál zajišťuje pomoc s osobní hygienou, s jídlem a nabízí i různé vzdělávací činnosti (trénink paměti, arteterapii), procházky a kulturní akce. Někde je možné využít i pedikúru nebo kadeřníka.

Kolik stojí: Maximálně 120 Kč za hodinu.

Týdenní stacionáře

Co nabízí: celodenní péči od pondělí do pátku, na víkend pak senioři obvykle jezdí domů nebo k rodině. Někde je možné zůstat i přes víkend. Kromě ubytování a stravy nabízejí i různé aktivity, (např. vaření, keramika, četba knih, tvorba drobných předmětů, cvičení paměti).

Kolik stojí: Cena za pobyt je 200 Kč za den. Pronájem lůžka vychází asi na  3000 - 4000 Kč měsíčně.

Domácí zdravotní péče

Co nabízí: pomoc zdravotních sester v domácnosti seniora, kterou doporučí ošetřující lékař. Nemocný důchodce je doma, ale zároveň má pravidelný zdravotní dohled. Zdravotníci, kteří za ním docházejí, převazují rány, měří krevní tlak, aplikují injekce apod.

Kolik stojí: Pokud domácí péči doporučí lékař, je hrazena ze zdravotního pojištění.

Tísňová péče

Co nabízí: okamžitou pomoc při pádu, slabosti nebo náhlém zhoršení zdravotního stavu. Senior např. po pádu stiskne buď na krku, nebo na ruce zavěšené tísňové tlačítko. Poplachová zpráva se objeví na počítači dispečinku tísňové péče, operátorka se hned se seniorem spojí, zjistí, co se stalo a zajistí pomoc.

Kolik stojí: Cena se liší podle poskytovatele. Po vstupním instalačním poplatku stojí provoz asi 180 – 500 Kč za měsíc.

Paliativní péče

Co nabízí: pomoc nevyléčitelně nemocným v pokročilé fázi nemoci. Umožňuje prožití posledních chvil bez zbytečných bolestí s pomocí lékařů, zdravotních sester, psychologů i duchovních. Kromě klasických hospiců je možné potřebnou péči zajistit i doma. Existují tzv.  mobilní hospicy, kdy odborníci pravidelně navštěvují nemocného doma. Nevyléčitelně nemocní tak můžou až do konce života zůstat ve známém prostředí a strávit poslední chvíle se svými nejbližšími.

Kolik stojí: Lůžkový hospic stojí na den okolo 500 Kč. Den v domácím hospici (v Česku ho provozuje sdružení Cesta domů) 200 Kč.

Telefonická krizová pomoc

Co nabízí: telefonickou pomoc v krizové situaci. *Nepřetržitě je možné volat na linku s názvem Senior telefon s číslem 800 157 157. Provozuje je Život 90 a kromě pomoci v krizi poskytuje i základní poradenství v sociální oblasti (např. informace z oblasti sociálních služeb i sociálních dávek).

*Volat (ve všední dny od 8.00 do 20.00) je možné i na Linka seniorů s číslem 800 200 007.

Kolik stojí: je zdarma, stejně jako krizové telefonní linky a poradenské linky, jejichž číslo začíná 800.

Zdroj: www.zitdeledoma.cz