Neuvěřitelné zjištění přinesl před časem jeden z pracovníhc portálů. Podle něj totiž třetina lidí nemá na odpočinek po práci čas. „Jednou z příčin může být také fakt, že určitá část české populace nevystačí s jedním příjmem. Náš průzkum ukázal, že zhruba čtvrtina lidí má dvě zaměstnání,“ vysvětluje mluvčí portálu Práce.cz Tomáš Ervín Dombrovský. Zanedbávání odpočinku ale může být dané i tím, že se lidé více věnují kariéře a obětují jejímu rozvoji i část svého volna.

Relaxují povalováním

Zbylé dvě třetiny zaměstnanců ale relaxují. Asi nijak překvapivě ale větší část tak, že se oddává nicdělání. Těch je celých 33 %. Podstatně méně, 19 % lidí, odpočívá aktivně při sportu nebo v přírodě. A nejmenší počet, 14 %, hledá program, při kterém si odpočine celá rodina.

Přesto je fakt, že dvě třetiny aspoň nějak odpočívají, podle odborníků dobrou zprávou. „Je dobře, že si lidé uvědomují, že jejich život není pouze o práci. Vhodný odpočinek pro načerpání sil na další den přitom výrazně ovlivňuje také podávané pracovní výkony,“ uvedl Dombrovský.

Příliš dřiny škodí zdraví

Hodně práce a málo odpočinku se ale může podepsat na lidském zdraví. „To, že lidé neumějí po práci relaxovat nebo dokonce mají ještě jedno zaměstnání, přesně odráží dnešní dobu,“ řekla Blesku pražská psycholožka Marta Boučková.

Podle ní organismus i psychika čas od času potřebují nějaký servis, aby člověk rychlému tempu doby stačil. „Jsme běžci na krátké tratě a mnoho z nás pracuje přes závit. Ale pak přijde významný signál ve formě somatických nebo dokonce psychických potíží,“ vysvětluje Boučková. „Jenže právě dlouhá trať rovná se dlouhý život a my se musíme naučit rozložit své síly. Tedy aktivně relaxovat, odpočívat, aby nám vydržela tělesná i duševní svěžest,“ dodává psycholožka.