Málokdo si to uvědomuje, ale mobily prošly za posledních pár let obrovským vývojem. Vždyť teprve v roce 1996 byl na světové špici mobil, kde jste si vůbec poprvé mohli změnit tón vyzvánění. V porovnání s dneškem je to směšné. Dnešním pětašedesátníkům tehdy táhlo na 50 a pokud zrovna nepodnikali, mobil byl pro ně nedostižný luxus. 

Nepotřeboavali ho. Pak ale začaly pevné linky skomírat, z ulic zmizely automaty a dnes senioři naskakují na rozjetý vlak, který nehodlá zastavit. V mobilech je internet, mají tisíce funkcí a jim z toho jen zvoní v uších. Nejčastěji telefony dědí od svých mladších příbuzných a pak si s nimi často vůbec neví rady. Blesk proto pro ně přináší základní kurz telefonování pro seniory.

První spuštění

V krabici s telefonem je baterie a nabíječka. Nejdříve do telefonu vložte sim kartu, kterou dostanete od svého mobilního operátora, poté baterii. Telefon připojte na nabíječku a zhruba za hodinu jej můžete používat. Zapněte dlouhým přidržením spouštěcího tlačítka. Pokud telefon vyžaduje pin napište jej a potvrďte (pokud nenastavíte jiné, je to 1,2,3,4). Pin můžete vypnout nebo změnit v nastavení telefonu.

Volání

Napište číslo a zmáčkněte zelené tlačítko. Hovor ukončíte červeným tlačítkem. V telefonu, nebo na sim kartu si můžete uložit kontakty do kterých se dostanete v menu telefonu. K seznamu posledních volaných čísel se dostanete zmáčknutím zeleného tlačítka (bez volby čísla), šipkami vyberete číslo a zelený tlačítkem začnete volat.

SMS

Zvolte odpovídající obrázek nabídky a pomocí klávesnice napište text. Pokud máte pouze číselnou klávesnici, jednotlivá písmena píšete rychlým opakovaným zmáčknutím kláves. Čísla píšete delším přidržením klávesy, nebo tak, že se k nim přes písmena proťukáte. Po napsání zprávy zvolte odeslat, napište telefonní číslo, nebo jej vyberte ze seznamu a zprávu odešlete.

Nabíjení

Mobil nabíjejte podle potřeby. Současným bateriím nevadí, když je začnete nabíjet dříve, než jsou úplně vybité. Nabitou baterii odpojte od nabíječky, ušetříte za elektřinu.

Noste mobil u sebe

Nebojte se že ho ztratíte a noste mobil vždy u sebe. Nikdy nevíte, kdy se vám může něco stát, kdy budete potřebovat pomoc, nebo jen se s někým dohodnout a něco zařídit. Právě tam, kde se nejvíc bojíte, ho můžete nejvíc potřebovat.

Abyste vnoučatům rozuměli

SMS – krátká textová zpráva. Umí posílat pouze text.

MMS – multimediální zpráva. Umí posílat obrázky, video a hudbu. Telefon ji musí podporovat a potřebujete k ní datové připojení (internet v mobilu).

DMS – dárcovská sms. Když jí dešlete, z účtu za telefon vám strhnou dar na charitu. Třeba 30 korun.

PIN – Tajný kód, kterým je chráněna sim karta

SIM – karta, která nese vaše telefonní číslo a část kontaktů (část může být uložena v telefonu)

WAP – mobilní internet pomalý

3G – mobilní internet rychlý

MP3 – hudební soubory, písničky

Kurzy jak na mobil

Pokud si nevíte s telefonem rady, zajděte na prodejnu svého operátora, kde vám poradí (třeba O2 Guru, nebo Vodafone Experti). Mnohem lepší je ale zajít na kurzy telefonování, které pořádá výrobce telefonů pro seniory Emporia. Projdete krátkým školením a přímo s vaším tipem telefonu vás naučí zacházet proškolený personál. Konají se ve všech krajských městech.

29.5. - Jihlava

30.5. – Brno

5.6. – Č. Budějovice

6.6. – Olomouc

7.6. – Ostrava

11.6. Plzeň

12.6. – Zlín

13.6. – Karlovy Vary

14.6. – Hradec Králové