V terénu cyklostezky rozpoznáte podle typického obrázku vinného sklepa a vybrat si lze z deseti regionálních okruhů. Jednotlivé trasy a tipy na cyklovýlety si můžete vybrat na www.vinarske.stezky.cz nebo www.vinazmoravy.cz. Degustaci vína je samozřejmě potřeba naplánovat si až na závěr absolvované denní trasy.

Vinice Šobes patří k nejkrásnějším u nás.
Autor: Národní vinařské centrum

Znojemská vinařská stezka

Provede vás 30km cyklistickým okruhem. Výchozím bodem je Moravský sklípek v Šatově s originálním Malovaným sklepem, odtud vede trasa do Znojma. Dále pokračujete přes Konice po okraji Národního parku Podyjí až k  malebné vinici Šobes, pak přes Hnanice zpět do Šatova. Trasu lze projet za víkend, stejně jako za týden – to závisí na tom, kolik času věnujete pamětihodnostem nebo ochutnávání jedinečných vín zdejšího regionu.

Velké Pavlovice
Autor: Národní vinařské centrum

Naučná vinařská stezka Mikulov

Seznamuje na své 20km trase návštěvníky se staletou vinařskou tradicí kraje v okolí Pálavy. Začíná v Mikulově, prochází vinařskými obcemi pod Pálavou přes Bavory do Perné, pokračuje přes Horní a Dolní Věstonice do Pavlova a Klentnice pod Sirotčím hradem. Cestou se také seznámíte s mikulovským zámkem a jeho proslulým obřím sudem a se stálou archeologickou expozicí v Dolních Věstonicích.

Město Mikulov
Autor: město Mikulov

Stezka krajem André

Je pojmenovaná podle odrůdy červeného vína, kterou vyšlechtili ve Velkých Pavlovicích. Téměř 19km trasa s kvalitním povrchem vede z Hustopečí přes Starovičky, Velké Pavlovice a Bořetice na Vrbici. V Bořeticích se můžete zastavit a vyšplhat na rozhlednu na Kraví hoře a ve Vrbici si prohlédnout unikátní historickou sklepní kolonii.

Modré hory

Okružní trasa o délce 31 km představuje pověstné srdce produkce moravských červených vín. Stezka, jejíž délku si lze upravovat podle vlastní chuti a sil, spojuje vinařské obce Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbici, v jejichž okolí se odrůdy s modrými hrozny pěstují na více než polovině vinohradů.

 

Stezka Muškátu moravského

Další stezka, inspirovaná konkrétní odrůdou vinné révy, prochází krajem Uherskohradišťska. Měří 25 km a odhaluje historii šlechtění této odrůdy v Polešovicích. Nabízí řadu pěkných panoramatických výhledů do zdejších vinic a zavede vás přes Kunovský les do Kostelan nad Moravou, Nedakonic a Polešovic. Odtud pokračuje přes Vážany, Tučapy a Boršice do Zlechova a vrací se přes Staré Město zpět do Uherského Hradiště.

Otevírání Moravské vinařské stezky.
Autor: Nadace Partnerství

Stezka Rulandského bílého

Oblíbili jste si tuto burgundskou odrůdu? Pak vás jistě potěší, že má vlastní 45km cyklostezku. Okruh začíná opět v historickém centru Uherského Hradiště a zahrnuje Staré Město, Zlechov, Tupesy, Velehrad, Jalubí, Traplice, Dolinu, Kudlovice a Babice.

Pohled na Buchlov.
Autor: Nadace Partnerství

A po víně do peřin

Po celodenním zápřahu v sedle i u vína čas utíká rychle, proto je dobré předem myslet na to, kam večer složit hlavu. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.vinazmoravy.cz/certifikace .

Autor: Vinařský fond