Různé země mají odlišné předpisy a omezení týkající se dovozu léků, což může ovlivnit, jaké léky si mohou cestovatelé s sebou přivézt. Jak uvádí deník Mirror, zákaz opiátů, mezi něž patří i léky s obsahem kodeinu, platí ve více než 25 zemích včetně Německa, Řecka, Chorvatska a také v Austrálii. Státy na Blízkém a Dálném východě uplatňují přísnou protidrogovou politiku, přičemž v Japonsku platí důsledně prosazované zákony proti stimulačním lékům.
Potíže mohou nastat jak u léků na lékařský předpis, tak u léků bez lékařského předpisu. „Zvýšenou opatrnost je třeba věnovat zejména léčivům s návykovými látkami, lékům na spaní, lékům proti bolesti, antidepresivům a lékům, které obsahují pseudoefedrin,“ vysvětluje pro Blesk.cz mluvčí České lékárnické komory PharmDr. Veronika Orendášová.
Pavel ukázal velkou zprávu o svém zdraví: Doběhl ho cholesterol. Jaké léky musí prezident denně brát?
Obávané opiáty
Konkrétní seznam zakázaných léků ovšem neexistuje, protože pravidla se liší podle jednotlivých zemí. V hledáčku celníků jsou pak často opiáty. „Například kodein je lék proti kašli, ale slouží i jako analgetikum, které se užívá při nějaké silnější bolesti. Lidé, kteří cestují na dovolenou a mají nějakou závažnější diagnózu, by měli být vždy vybaveni lékařskou zprávou, ve které jsou uvedeny všechny léky, které užívají,“ radí pro Blesk.cz praktická lékařka a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP MUDr. Ludmila Bezdíčková.
Na komplikovanou lékovou situaci upozorňuje i lékárnice PharmDr. Ivana Lánová z BENU lékáren. „Nemusí se jednat jen o léky vázané na recept, ale i o léky, které jsou u nás k dostání bez lékařského předpisu. Jsou to například u nás zcela běžně užívané léky na chřipku a nachlazení obsahující pseudoefedrin. Problémy mohou způsobit i některé léky na bolest, především ty, které obsahují návykové látky, a nejedná se pouze o opiáty, léky na spaní nebo některá antidepresiva. Samozřejmě záleží, do které země se pacient chystá,“ upozorňuje Lánová.
MUDr. Ludmila Mazylkinová z Moje ambulance zase radí mít se na pozoru před některými druhy psychofarmak. „Například ve Spojených Arabských emirátech platí úplný zákaz některých přípravků pro léčbu schizofrenie nebo ADHD,“ upřesňuje.
Problém cestovatelům mohou přinést i léky na alergie či prášky obsahující paracetamol. U antihistaminik je v Japonsku problém v případě, že obsahují kodein nebo stimulanty ve větší než povolené koncentraci. V Indii pak není problém paracetamol samotný, ale v lécích kombinujících více léčivých látek.
Reportérka ČT Kristýna Posekaná se za jizvy nestydí: Lékaři mě táhli po zemi, přišel zánět! Pak mě leptali …
Originální balení a potvrzení od lékaře
Česká lékárnická komora proto doporučuje, aby se cestovatelé před cestou informovali na webu ministerstva zahraničí o platných pravidlech v dané zemi. Na těchto stránkách lze najít informace o celních a devizových předpisech konkrétní země.
„Je důležité převážet léky v originálním balení a v množství, které odpovídá délce pobytu. Navíc se doporučuje mít u sebe potvrzení od lékaře, že léky užíváte. Tím se předejde případným komplikacím při celní kontrole,“ upozorňuje dále PharmDr. Veronika Orendášová.
Lékárnice Ivana Lánová také radí, aby si cestovatel, pokud je jeho lék zakázaný, v České republice opatřil povolenou alternativu léku. „Může také mít k léku potřebnou dokumentaci, tedy úředně ověřenou kopii předpisu, že lék užívá legálně,“ uzavírá.
Šéf gastroenterologů o průjmech a zvracení na dovolené: Které léky skutečně fungují a na co dát pozor?
Lékař pro Blesk: Jaké nemoci trápí Čechy? Pozor na úpaly i střevní potíže Bára Holá, Lukáš Červený