Zapsat nové zájemce do registru krvetvorných buněk přijela do Prahy až z Otrokovic na Zlínsku Zdeňka Wasserbauerová (82) se dvěma pomocníky. Její schopnost přimět k pomoci druhým mladé lidi, se potvrdil hned při jejím vstupu do dveří vydavatelství, kde se míjela s Václavem Barešem (35). Stal se včera prvním registrovaným ještě před oficiálním zahájením akce.

„Plánoval jsem, že přijdu vyplnit dotazník a udělám si stěr tyčinkou z úst a podpořím malého Šimonka. Paní Wasserbauerová se mě ale hned ve dveřích při stupu zeptala »Vy jdete také na zápis?«, a když jsem přisvědčil, jen dodala »Tak už mi nikam neutíkejte«,“ popsal.

Následně se k němu připojilo 59 čtenářů Blesku a dalších zaměstnanců vydavatelství. „Mám obrovskou radost, že se zaregistrovalo tolik lidí. Každý jeden zájemce o pomoc druhým se počítá. Běžně na náborové akci dorazí kolem 50 lidí za celé odpoledne,“ popisovala Wasserbauerová.

Pavel Brejcha (35): Konečně jsem se dokopal

„Přemýšlel jsem nad tím už dlouho, že bych nějak pomohl. Krev jsem daroval, tak proč nepomoci ještě více,“ řekl technik Pavel Brejcha s tím, že sám má děti a za každou pomoc by byl jako rodič rád. „Samozřejmě kdyby byla shoda, tak budu nejspíš trochu nervózní, ale pokud by to zachránilo život, tak bych udělal maximum,“ dodal.

Mája Konvalinková (35): Překonala jsem obavy

 Ačkoliv je zubní lékařkou, když má jít sama na odběr krve, má strach. „Jsem hrozný posera, řekla jsem si, že to tak nenechám a do registru dárců se zapíšu. Uklidnilo mě to, že odběr je pouze ze slin,“ přiznala Mája Konvalinková, která pochází stejně jako Šimonek z Uherskohradišťska.

Jan Šponar (23): Obával jsem se zbytečně

 „Než jsem četl články o Šimonkovi, myslel jsem si, že k zápisu do registru je třeba odběr vzorku kostní dřeně. Obával jsem se zbytečně. Výtěr z úst nic nebylo. Mám obrovskou radost, že třeba zrovna já budu moct Šimonkovi nebo někomu podobně nemocnému pomoci,“ uvedl redaktor Blesku Jan Šponar.

Aneta Macháčková (34): Strach o dítě znám

O tom, že Blesk vyzývá k registraci, se Aneta Macháčková (34) z Prahy dozvěděla díky článkům v Blesku. Naplánovala si proto procházku s malým Honzíkem (2) okolo redakce. „Jako máma chápu, co to znamená, když je dítě nemocné. Znám i ten strach, s registrací jsem neváhala ani vteřinu,“ vysvětlila maminka na mateřské, která už darovala plazmu.

Jan Bendig (28): Měl jsem slzy v očích

„Když se dozvěděl o výzvě redakce Blesku, neváhal ani vteřinu. Proč nevěnovat trochu času něčemu smysluplnému. Vždyť zachránit lidský život je to nejdůležitější. A registrovat se, to nejmenší,“ myslí si zpěvák Jan Bendig, který dodal: „Musím přiznat, že při čtení příběhu malého Šimonka jsem měl v očích slzy. Moc doufám, že se najde vhodný dárce.“ 

Pomoct můžete i nadále

Nestihli jste přijít včera do redakce Blesku? Nevadí. Pomoci můžete i z místa svého bydliště, nebo i tam, kde jste na dovolené. Zapsat do registru dárců kostní dřeně se můžete na transfuzním oddělení v nemocnicích po celém Česku.

Kdo se může hlásit?

* věk 18–35 let

* dobrý zdravotní stav

* žádné závažné onemocnění v minulosti 

* bez trvalého užívání léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie) 

* váha vyšší než 50 kg

K přihlášení do registru dárců kostní dřeně není třeba ani kapka krve, stačí stěr tyčinkou z úst (provedete si sami) a vyplnit dotazník.

Co je důležité vědět?

Pokud jste vybrán jako vhodný dárce, můžete s odběrem souhlasit či nikoliv, je to jen na vás. 

V případě souhlasu máte na výběr ze dvou různých typů odběru krvetvorných buněk, volba je opět pouze na vás:

– klasickým odsátím dřeně z kosti (tradiční způsob / narkóza)

– získáním buněk ze žilní krve separací, podobně jako při odběru krevní plazmy (nový způsob / bez narkózy)

 

Video
délka: 01:48.60
Video se připravuje ...

Influenceři zvou k registru dárců kostní dřeně: Pomoz i ty pětiletému Šimonovi! David Turek

Fotogalerie
16 fotografií