Touto nemocí trpí až 85 tisíc Čechů. Jde o zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje hlavně klouby, ale i oči nebo plíce. Projevuje se nejčastěji bolestí a otoky kloubů, únavou i ranní ztuhlostí. Nemocní často nejsou schopni ani otevřít lahev nebo vstát z postele. Buňky imunitního systému napadají kloubní výstelku a tím vznikají zánětlivá postižení napadeného kloubu. Nemoc většinou nejprve postihuje malé klouby na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí.

Typickým kožním příznakem revmatoidní artritidy jsou pak revmatoidní uzly. Mají vzhled podkožních uzlů či boulí velikosti několika milimetrů až centimetrů. Důležité je nemoc odhalit co nejdříve, začít ji léčit a předejít tak hrozící invaliditě. Mezi nejmodernější způsoby léčení RA patří biologická léčba, která cílí na imunitní systém.

Kde najít pomoc?

Revmatoidní artritida značně snižuje funkční schopnosti a kvalitu života a zkracuje život nemocných v průměru o 5–10 let. Více informací a rad je k dispozici na webu www.mluvmeora.cz.

Pavlína (36): Roky jsem trpěla zbytečně

Pavlíně ze Smilovic u Mladé Boleslavi diagnostikovali lékaři juvenilní revmatoidní artritidu ve 14 letech. „Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Měla jsem silný zánět spojivek a otekly mi klouby na prstech nohy. Bylo mi tak hrozně, že mě rodiče museli odvézt do nemocnice,“ vzpomíná.

Její stav se stále zhoršoval. Přestala úplně chodit a trpěla ukrutnými bolestmi. „Někdy jsem nebyla schopná vstát z postele, bolest nestagnovala a každým dnem byla větší a větší.“

Proto se Pavlína rozhodla, že si najde jiného lékaře. „Nakonec se mi podařilo dostat k panu doktorovi do Revmatologického ústavu v Praze. Ten mi okamžitě navrhl biologickou léčbu. A hned po první injekci jsem cítila obrovské zlepšení. Mohla jsem se bez ztuhlosti a bolesti postavit a dojít sama bez pomoci do koupelny. To pro mě byl přelomový okamžik v mém dosavadním životě – hotový zázrak,“ popisuje.

Kromě radosti ale cítila i smutek a zlost. „Léta jsem trpěla zbytečně a některé nevratné změny na kloubech se vůbec nemusely stát, pokud bych měla léčbu dřív,“ povzdechne si maminka šestiletého syna. Teď však žije plnohodnotný život. Běhá, chodí do posilovny a může se naplno věnovat svému dítěti.

Revma Liga ČR rozšiřuje povědomí o revmatoidní artritidě.

Video
Video se připravuje ...

Revma Liga ČR rozšiřuje povědomí o revmatoidní artritidě.  Revma Liga Česká republika, z.s.

Fotogalerie
4 fotografie