Blahodárný vliv jógy v těhotenství

Těhotenství patří k jedněm z nejkrásnějších období v životě ženy. Zároveň to ale s sebou přináší řadu změn po psychické i fyzické stránce. Jóga v těhotenství nabízí ideální způsob, jak všechny tyto proměny zvládnou, být v pohodě a poskytnout miminku bezpečné útočiště, než přijde do našeho světa. Navíc pomůže ženě se připravit na porod, který je po fyzické stránce pro tělo ženy náročný.

Autor: Shutterstock

Cvičení pro těhotné ve všech trimestrech

Těhotné ženy na sebe musejí být opatrné a každý trimetr je v tomto ohledu specifický. První trimestr je nejrizikovější a ženy bývají nejvíce unavené, zažívají nevolnosti nebo jsou přecitlivělé. Druhý trimestr je většinou žen považovaný za nejhezčí období těhotenství, protože díky hormonálním změnám žena jen vzkvétá. Ve třetím trimestru už začíná být na obtíž velké bříško, které brání v provozování běžných aktivit. Díky předporodním kurzům si ale každá žena může najít svůj vlastní model cvičení pro těhotné tak, aby se cítila po fyzické i psychické stránce dobře.

Autor: Shutterstock

Čemu se vyhnout při cvičení v těhotenství

Jóga v těhotenství se v mnoha aspektech liší od běžné jógy. Určitě se nedoporučují cviky, jako je svíčka nebo stoj na hlavě, hluboké záklony, rotační pohyby v oblasti břicha, skoky nebo posilování břišního svalstva. Naopak vhodné jsou cviky na posilování pánevního dna a pozice, které uvolňují oblast kyčlí. V neposlední řadě je také dobré se zaměřit na relaxaci a meditaci, které ženě umožní se naladit na děťátko vyvíjející se v jejím lůně.

Autor: Shutterstock

Jóga pro těhotné jako vnitřní zdroj síly

Jóga není jen cvičení pro tělo ale také pro mysl. Díky němu se těhotná žena může propojit sama se sebou i svým miminkem a důvěřovat svým instinktům. Cvičení pro těhotné a předporodní kurzy jsou ideální způsob, jak se připravit na porod a zbavit se případného strachu z něj i z nastávajícího mateřství.

Autor: Shutterstock