O záchraně života často rozhodují vteřiny

Pro Brno platí stejné statistiky jako pro většinu metropolí – hodně lidí, hodně úrazů, hodně výjezdů záchranářů. Je potřeba, aby takto velké město mělo rychlou a spolehlivou záchrannou službu. Možná jste jako malí také snili o tom, že z vás jednou bude lékař, záchranář nebo řidič sanitky. Ovšem než jste se k tomu stihli dostat, zaslechli jste, že to není žádný med. Práce je to náročná časově, fyzicky i psychicky, přesčasy by byly vaším denním chlebem, a navíc se obor neustále mění a vyvíjí. Proto je důležité, aby zaměstnanci měli možnost chodit na školení a výcviky. Jenom tak dokážou držet krok s dobou a být opravdu nápomocní při výjezdech za pacienty. Protože stačí jedna vteřina a vše může být jinak.

Autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Středisko našlapané technologiemi

Jak podle vás vypadá vzdělávací a výcvikové středisko pro záchrannou službu? Představíte si takovou lepší školu pro dospělé? Stoly, lavice, tabule, možná tablety a projektor? Nic takového. V Brně-Bohunicích se díky evropským fondům podařilo vytvořit interaktivní středisko našlapané moderními technologiemi, kde nuda a šeď nemají prostor. V roce 2018 se začalo stavět a o rok později už bylo hotovo. Zaměstnanci se mohou zdokonalovat v péči o pacienty a díky mnoha simulačním technikám natrénují různé komplikované situace. Část stavby slouží jako multifunkční výcviková hala, kterou z větší části tvoří horolezecká stěna. Do této haly se může vjet i osobním autem, a dají se tak nacvičit nejrůznější situace spojené s dopravními nehodami a následným vyprošťováním.

Autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Umělé figuríny mluví se záchranáři

Říká se, že každá situace v práci záchranáře je jiná. Ale některé prvky se můžou opakovat. Výcviková hala proto nabízí mnoho možností, které můžou záchranáři natrénovat. Zaměstnanci si nacvičí přesun zraněného oknem, horizontální transport a další přesouvání osob z těžko přístupných míst. V jiné části střediska je replika klasického bytu, kde musí záchranáři také často zasahovat. Cvičné zásahy se neomezují jenom na rozdýchávání umělé figuríny. Poblíž cvičiště jsou lektoři v moderní kukani, odkud vše pozorují a případně promlouvají ústy raněné figuríny. Zdravotníci mohou sledovat veškeré životní funkce na moderních simuláto re c h , a mají tak možnost ihned zareagovat na aktuální zdravotní stav, což bývá při zásazích často rozhodující faktor.

Autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Lektor může ovlivnit vývoj nácviku

Jakmile jsou záchranáři uprostřed výcviku, jsou pod drobnohledem kamer a lektorů. Ti mohou měnit zadání, různě ovládat simulátory nebo můžou situace také zkomplikovat. „Jako největší výhodu vnímám to, že se můžeme na záznam podívat zpětně. Můžeme tak vyhodnotit, co jsme udělali správně a v čem se musíme příště zlepšit. Hrajeme opravdu o čas, proto je zpětná vazba důležitá,“ říká jeden ze záchranářů přímo po výcviku. Simulátor je opravdu výkonný a lze si s ním vyhrát. Žádná mimořádná situace tak nezůstane nenatrénovaná. Zdravotníci tím získají více zkušeností a hlavně klid, který je pro zvládnutí často stresových situací při záchraně života naprosto klíčový.

Požár se neptá, jestli jsou hasiči blízko

Hasiči jsou potřeba všude. A na některých místech možná ještě o něco víc. Dobrým příkladem je právě oblast kolem Lysé nad Labem, kde je velká zalesněná plocha. Také proto musí hasiči zdolávat delší trasy – a čas hraje u požárů velkou roli. Proto vznikla moderně vybavená hasičská stanice v Milovicích. Tak se hasiči snadněji dostanou k hůře dostupným místům a pokrytí oblasti je mnohem lepší. Při stavbě se inspirovali hasičskou stanicí v Čáslavi, která funguje už od roku 2016 a místním slouží velmi dobře. Tak proč nevyužít kvalitní projekt i pro Milovice?

Autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Dobré umístění je základ úspěchu

Vznik stanice také reaguje na změnu klimatu. Více se otepluje a požárů přibývá. Proto bylo místo, kde budova nyní stojí, vybráno s velkou pečlivostí. Díky nemalým finančním prostředkům zde vznikla reprezentativní a hlavně výborně řešená stanice. Dvoupodlažní budova pojme garáže, mycí stání, dílny, sklad, kanceláře, sociální zařízení, zázemí pro hasiče na pohotovosti a také vybavenou posilovnu a venkovní lezeckou stěnu. Místní hasiči tak mohou aktivně pracovat na své fyzické kondici, která je při takto náročném povolání nezbytná.

Autor: Ministerstvo pro místní rozvoj