Svědivou, palčivou nebo řezavou bolest při návštěvě toalety, provázenou tlakem v podbřišku, se rozhodně nevyplatí brát na lehkou váhu nebo léčit podomácku. Včasné nasazení léčby přinese nejen rychlou úlevu, ale zabrání také rozvoji komplikací, z nichž k nejvážnějším patří zánět ledvin.

Přesnou příčinu odhalí mikroskop

Vůbec nejčastějším viníkem jsou bakterie a kvasinky, které přirozeně osídlují trávicí a pohlavní ústrojí. Potíž nastává v okamžiku, kdy proniknou do močové trubice a šíří se směrem vzhůru.

„U žen je močová trubice přibližně pětkrát kratší než u mužů. Mikroorganismy tak v případě žen mnohem snáze doputují až do močového měchýře, kde se pomnoží a způsobí zánět,“ vysvětluje vrchní praktická lékařka Moje ambulance Ludmila Mazylkinová, proč je výskyt tohoto onemocnění u žen až třicetkrát častější. Platí také, že nejvíce jsou zánětem ohroženy těhotné ženy a ženy v menopauze.

Kofeinové nápoje i kořeněná strava

V některých případech je zánět močového měchýře jedním z příznaků pohlavně přenosného onemocnění, ojediněle pak za obtížemi stojí vrozené odchylky ve tvaru močového ústrojí, příliš kořeněná strava či zvýšená konzumace citrusů nebo kofeinových nápojů.

„Abychom odhalili původce a mohli zahájit správnou léčbu, je nezbytné provést takzvané kultivační vyšetření moči. To nám odpoví na otázku, jaký způsob léčby zvolit,“ dodává MUDr. Mazylkinová.

Brusinky, bylinky nebo teplé obklady? Ano, ale…

Se snadnou dostupností informací prostřednictvím internetu se lidé v případě zdravotních obtíží obrací na různá diskusní fóra, v lepším případě pak na lékařsky posvěcené zdroje. Za léčbu bez odborně stanovené diagnózy ale můžeme draze zaplatit.

„V ordinaci se často setkáváme s pacienty, kteří přichází s již velmi pokročilým zánětem poté, co se pokoušeli léčit pomocí obkladů, čajů, nebo výtažků z brusinek a dalších rostlin. Mnohé z nich pomohou zmírnit příznaky, pro úspěšný boj s bakteriemi ale nejsou dostatečně účinné,“ vysvětluje MUDr. Mazylkinová. V případě, že infekce začne ohrožovat ledviny, je antibiotika následně nutné podávat nejen déle, ale někdy i nitrožilně během hospitalizace.

Zdravotní obtíže, které při včasném nasazení léků vyléčíme během tří dnů, tak mohou skončit vážným onemocněním s nutností hospitalizace,“ varuje před odkládáním návštěvy lékařské ambulance.

 

Pomoc nejen při akutních obtížích

Léčbu antibiotiky nebo dalšími skupinami léků je vhodné podpořit také režimovými opatřeními. K nim patří dostatečný příjem tekutin a pravidelné močení, což napomáhá odplavení škodlivých bakterií, nebo vynechání či omezení potravin, které dráždí výstelku močového měchýře.

Je třeba se vyhnout i používání dezinfekčních sprchových gelů a mýdel. Ženy, které žijí partnerským životem, by navíc měly bezprostředně po intimním styku vždy navštívit toaletu.

Stejná pravidla bychom měli dodržovat také po odeznění obtíží. Prodělaný zánět močového měchýře nás totiž činí náchylnějšími k návratu onemocnění v budoucnu. Právě při prevenci nejlépe využijeme již zmiňované podpůrné prostředky, jako jsou brusinky nebo čaj z klikvy. „Připomněla bych také oblíbenou radu babiček: nesedat na chladné povrchy a udržovat se v teple,“ uzavírá MUDr. Mazylkinová.

Fotogalerie
4 fotografie

Jak se chránit před zánětem močových cest a jaké jsou jeho příznaky?

Video
Video se připravuje ...

Jak se chránit před zánětem močových cest a jaké jsou jeho příznaky? Videohub