„Martínek se narodil jako zdánlivě zdravý chlapeček. Bohužel ho během několika týdnů začaly trápit záněty oušek vyvolané pneumokokovou infekcí. Kvůli infekci docházelo často k protržení bubínku, což bylo vždy doprovázeno upadnutím do bezvědomí, zvracením a průjmy. Ve většině případů tyto stavy končily hospitalizací v nemocnici. Postupem času se k jeho problémům přidala porucha imunity, astma a k tomu ošklivý atopický ekzém,“ popisuje paní Lada.

Autismus se sebepoškozováním

 Ve třech letech byl pak Martínkovi diagnostikován autismus s poruchou chování, sklony k agresivitě a sebepoškozování. Jeho zdravotní stav navíc komplikuje epilepsie a stravovací omezení.

„Vzhledem k častým průjmům a bolestem bříška mu lékaři nakonec zjistili i zvýšenou náchylnost k zánětům střev, žaludku a také alergii na laktózu, kvůli čemuž musí dodržovat bezezbytkovou a bezlaktózovou stravu s omezením lepku,“ doplňuje výčet toho, s čím se Martínek potýká, jeho maminka.

Martínka trápí i paměť

K tomu u Martínka došlo k výraznému zhoršení krátkodobé paměti, což je další rána pro jeho už tak dost komplikovaný život. „Například v půli cesty na záchod zapomene, kam šel, začne dělat něco jiného a bohužel se počůrá,“ vysvětluje paní Lada.

Když to jeho zdravotní stav a současné okolnosti dovolí, dochází Martínek do školky nebo stacionáře. Zvládne tam ale strávit maximálně 3 hodiny denně, proto se jeho maminka nemůže vrátit do zaměstnání.

„Jsme tak finančně závislí na platu mého manžela, příspěvku na péči a příspěvků Dobrých andělů. Ti nám dávají sílu a naději, že to zvládneme. Díky nim může Martínek jezdit na hipoterapie (rehabilitace na koních) a můžeme mu dopřát stravu a léky, které mu zabírají. A pomáhají i jeho sestřičce Amálce. Díky nim může chodit na kroužky, co ji baví. Nemohu proto ani slovy vyjádřit, jak moc bych chtěla všem Dobrým andělům poděkovat. Jejich pomoci a podpory si velmi vážíme,“ dodává paní Lada.

Osud nadělil šestiletému Martínkovi autismus, epilepsii, poruchu imunity, astma a mnoho dalšího.
Autor: Dobrý anděl

Pomáhá Dobrý anděl

Chcete-li se stát Dobrým andělem a začít pomáhat rodinám, které postihla vážná nemoc, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat libovolnou částkou. Prostřednictvím svého Andělského účtu pak můžete sledovat, které konkrétní rodině jste pomohli. Nadace Dobrý anděl garantuje, že veškeré příspěvky dárců odevzdá rodinám, které se potýkají s vážným onemocněním jednoho ze svých členů, do posledního haléře.

Fotogalerie
3 fotografie