Před rokem a půl, v srpnu 2018, oznámili lékaři Marii a Miroslavovi z Brna, rodičům Matěje a Markétky (8), že má jejich syn oboustranný nádor ledvin.

Začalo to bolestmi bříška

„Byla předposlední sobota letních prázdnin. Matýsek si začal stěžovat na příšerné bolesti bříška a nešlo ho uklidnit. Nakonec jsme zavolali sanitku a manžel s ním odjel do nemocnice,“ vzpomínala v rozhovoru pro nadaci Dobrý Anděl Matýskova maminka.  Lékaři Matýskovi našli na ledvinách nádor v pokročilém stádiu a okamžitě byl přesunut na onkologickou jednotku intenzivní péče.

Se sestrou a rodiči loni v prosinci.
Se sestrou a rodiči loni v prosinci.
Autor: Donio, Dobrý Anděl

Ihned začala léčba. „Pod klíční kost mu zavedli centrální žilní katetr pro snazší podávání léků a odběry krve a naplánovali dvanáctitýdenní chemoterapii. Každý týden jsme na ni jezdili do nemocnice. Po dalších vyšetřeních došlo k rozhodnutí odoperovat jednu ledvinu. Následoval další cyklus chemoterapie,“ vysvětluje maminka. Nádor se bohužel i přes snahu lékařů zvětšil. Proto došlo k další operaci. Následovala další léčba chemoterapií, na 34 týdnů.

Matýsek odešel

Letos v lednu se Matýskova situace zdála lepší. Rodiče věřili v úspěch léčby. Při testech na magnetické rezonanci na začátku ledna se další nádory neobjevily a okolní orgány byly také čisté. Bohužel Matýskův příběh nemá šťastný konec. V pěti letech po srdnatém boji nakonec podlehl zákeřné rakovině...

Matýsek s Markem a Michalem Sadílkem.
Matýsek s Markem a Michalem Sadílkem.
Autor: Donio, Dobrý Anděl

Originální sbírka

Rodinný přítel Marek Jurák ale na jeho památku udělal pro krásné gesto. „Rozhodl jsem se, že své blížící se narozeniny pojmu ve znamení sbírky pro Nadační fond dětské onkologie Krtek, který malým bojovníčkům a jejich rodinám pomáhá v nelehkých situacích,“ vysvětluje ve veřejné sbírce na Donio Marek.

„Pokud se chcete připojit, tak budu rád. Každá koruna se počítá. Můžeme tak pomoci rodinám, které neměly to štěstí, že jsou jejich ratolesti zdravé,“ dodává organizátor. Celý výtěžek poputuje pro Nadační fond dětské onkologie Krtek, který se věnuje problematice léčby onkologicky nemocných dětí komplexně.

Matýsek také stál na počátku Výzvy Borců, kdy ho dražbou dresu 1. FC Slovácko podpořil Matouš Trmal a následně Michal Sadílek (PSV Eindhoven). Dnes se díky Výzvě  stále draží dresy sportovců pro Nadační fond dětské Onkologie Krtek.

Fotogalerie
20 fotografií