Roušky dráždí pleť

Lidé, kteří mají spíše suchou kůži, mohou po nošení roušek pozorovat vznik ekzémů, a naopak spíše mastnější pleť bude mít tendenci ke vzniku akné. Dále pak může dojít ke zhoršení chronických onemocnění, jako je třeba psoriáza, rosacea, seboroická dermatitida a podobně. „Pokud někoho trápily kožní problémy v obličeji, lze očekávat, že s rouškami může dojít ke zhoršení nebo návratu těchto projevů,“ říká MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Před prvním použitím roušku vyperte

Pokud používáte látkové roušky, vyperte je, než se poprvé dotknou vašeho obličeje. Látka může obsahovat konzervační látky nebo zbytky barviv. Používejte antialergický prací prostředek.

Nezapomínejte na prevenci

V souvislosti s covid-19 není problémem jen podrážděná pokožka, ale hlavně špatná prevence a obava chodit k lékaři. Potom pacienti přicházejí až s pokročilým kožním problémem, který se řeší mnohem složitěji.

Může podporovat akné

Nejvíce problémů mají lidé, kteří trpí na akné. Zjednodušeně lze vznik akné popsat jako zvýšenou aktivitu mazových žláz kořínku chloupku a zároveň zvýšenou tvorbu rohovějících buněk v ústí chloupku na povrchu kůže.

Mechanické dráždění od roušky podporuje vyšší tvorbu mazu a zvýšené rohovění. Vlhké prostředí zase přispívá k pomnožení bakterií. Mějte proto raději vždy u sebe i suchou čistou roušku.

Autor: istock.com

Nesvědčí jí peeling

Z toho, co je lepší v péči o pleť v těchto dnech vynechat, jsou agresivnější formy domácích peelingů nebo přípravků s ovocnými kyselinami. V případě nutnosti delšího nošení roušek a respirátorů by mohla být kůže obličeje pak příliš přetížena.

Nejlepší je balvna a hedvábí

Co se týká materiálu roušky, tak volte přírodní a prodyšné, jako je bavlna nebo hedvábí. Jen je potřeba mít těchto roušek několik a pravidelně je prát, aby nedocházelo k množení bakterií při opakovaném nošení. Také může pomoci, pokud má rouška zavazovaní na šňůrky místo gumiček za uši. Zavazovaní lze přesněji regulovat a nevzniká nepřetržitý tlak na kůži díky napětí gumiček.

 

Video
Video se připravuje ...

Prymula o rouškách: Noste je venku i dobrovolně. A co vzkázal hříšníků, kteří nedodržují omezení? Twitter - R. Prymula